ایرانگردیراهنمای سفرقشمکیشمجله گردشگری

مناطق بکر جنوب ایران (جاهای دیدنی جنوب ایران)

آیا تاکنون از دیدنی های جنوب ایران بازدید کرده اید؟ همانطور که می دانید ایران پر ازجاهای دیدنی، مناطق بکر جنوب، مکان های تاریخی، دیدنی های بکر و زیبایی های منحصر بفرد است. شاید بیشتر ما برای سفر شمال به ذهنمان خطور می کند اما باید بدانید که جنوب ایران نیز پر از شگفتی ها و دیدنی های بینظیری ست، از بندر زیبای اهواز گرفته تا سواحل زیبا و کافه های سنتی بوشهر و سواحل بکر و دست نخورده چابهار، هر کدام قطعا ارزش دیدن دارند. با ما در مجله سایت احمدزاده همراه باشید تا برخی از مهمترین دیدنی های جنوب ایران و مناطق بکر جنوب ایران را به شما معرفی کنیم.

دیدنی های جنوب ایران (استان خوزستان)

۱- محوطه تاریخی چغازنبیل

چغازنبیل نیایشگاهی باستانی در شوش است که جز دیدنی های جنوب ایران محسوب می شود. در زمان عیلامی‌ ها و در حدود ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد ساخت آن آغاز شد و بعد از حمله آشوری‌ ها ناتمام ماند. چغازنبیل در ۱۹۷۹ اولین اثر تاریخی از ایران بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت و جز معروف ترین بناهای تاریخی ایران محسوب می شود‌. خاورشناسان چغازنبیل را نخستین ساختمان مذهبی ایران می‌ دانند.

دیدنی های جنوب ایران

۲- پل قدیم دزفول

پل دزفول از قدیمی ترین بناهای این شهر و از مناطق بکر جنوب ایران است و با بیش از ۱۷ قرن قدمت از آن با عنوان قدیمی ترین پل استوار جهان یاد می شود. این پل به دستور شاپور اول پس از پیروزی بر والرین، با به کار گماشتن اسرای رومی در این منطقه ساخته شده است.

بیشتر بخوانید: برنامه سفر به کیش

دیدنی های جنوب ایران

۳- آبشارهای شوشتر

سازه ‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، جهت بهره گیری از نیروی آب بعنوان محرک آسیاب‌ های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ ها، آبشارها، کانال‌ ها و تونل‌ های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند. این مکان از بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران است.

بیشتر بخوانید: بهترین هتل های 4 ستاره کیش

دیدنی های جنوب ایران

۴- حرم دانیال نبی (ع)

اگر زمان و انرژی کافی داشتید پیشنهاد می کنیم که حرم دانیال نبی را از قلم نندازید. دانیال نبی از قرن هفتم پیش از میلاد به همراه یهودیان توسط بابلی ها به اسارت گرفته شده بود. این آرامگاه در کنار رودخانه شاوور ساخته شده و همه ساله شاهد حضور زائرانی از سراسر جهان است و از  معروف ترین مکان های دیدنی جنوب ایران است.

بیشتر بخوانید: بهترین هتل های 5 ستاره کیش

دیدنی های جنوب ایران

۵- قلعه شوش

قلعه شوش از دیدنی های جنوب ایران است که حدود ۱۲۰ سال پیش در زمان قاجار ساخته شد و به قلعه فرانسوی ها معروف است. طراحی خاص این قلعه باعث شده که خیلی از گردشگران که اطلاعات زیادی درباره تاریخچه قلعه شوش ندارند با دیدن آن فکر کنند قدمت این قلعه برای صدها سال پیش است. چیزی که قلعه شوش را در بین گردشگران معروف کرده آجرهای آن است که از کاخ داریوش گرفته شده است.

حتما بخوانید: کویر کاراکال کجاست؟

دیدنی های جنوب ایران

۶- آبشار شوی مناطق بکر جنوب ایران

آبشار شوی یکی از مناطق بکر جنوب ایران در دزفول بعنوان آبشار نیاگارا ایران شناخته می شود. این آبشار از ارتفاعات رشته کوه زاگرس سرچشمه می گیرد و در نهایت به دریاچه شهیون می رسد. همچنین آبشاری دیگر در نزدیکی این آبشار با نام سنگ مار پیش روی شما سبز می شود و برای جابجایی میان این دو آبشار به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: زیباترین جاده های ایران

دیدنی های جنوب ایران

۷- مسجد رنگونی ها

چهار گنبد کوچک، دو مناره، ستون، پنجره های گنبدی شکل، نقش و نقاره های برجسته، گچ بری و… از ویژگی های مسجد رنگونی ها در آبادان است. مسجد رنگونی ها متفاوت ترین بنا را در میان مساجد ایران دارد و نشانی از معماری ایرانی در آن نخواهید دید. معماری خاص هندی این بنا را در شهر متمایز کرده و از جاهای دیدنی جنوب ایران محسوب می شود‌.  ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجار است و در موقعیت مکانی صفر مرزی و کنار رود پهناور اروند قرار دارد.

حتما بخوانید: عجیب ترین جاهای دیدنی ایران

دیدنی های جنوب ایران

۸- رود کارون

رود کارون بزرگترین رودخانه ایران است که به علت ارتباط با آب های بین المللی و اقیانوس های آزاد، شرایط مناسبی جهت حمل و نقل دریایی دارد. یکی از بهترین کارهایی که در این شهر می توانید انجام دهید، قدم زدن کنار رود کارون است. این رود قطعا از جذاب ترین مناطق بکر جنوب ایران محسوب می شود.

حتما بخوانید: باغ ارم شیراز

دیدنی های جنوب ایران

۹- پل معلق اهواز

این پل از دیدنی های جنوب ایران در شهر اهواز است که در سال ۱۳۱۵ هجری شمسی ساخته شد و پلی تمام فلزی با پایه های بتنی بر روی رودخانه کارون است. این پل یکی از ۸ پل نصب شده روی رودخانه کارون است و اولین پل معلق خاورمیانه در کشور است.

حتما بخوانید: بهترین مناطق گردشگری ایران

دیدنی های جنوب ایران

۱۰- تالاب شادگان

تالاب بین ‌المللی شادگان یکی از تالاب‌ های بزرگ ایران و از مکان های دیدنی جنوب ایران در جنوب شهر شادگان در استان خوزستان ‌است. در اینجا می توانید از طبیعت زیبا، پرواز پرندگان مهاجر و قایق سواری لذت ببرید. اگر قصد سفر به خوزستان را دارید نگران نباشید، سایت گردشگری احمدزاده همواره در کنار شما عزیزان است تا به تهیه بلیط و رزرو هتل بپردازید.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی اصفهان

دیدنی های جنوب ایران

۱۱- آتشکده جاویدا

آتشکده جاویدا که در شمال شرق مسجد سلیمان قرار دارد، یکی از ابنیه تاریخی خوزستان و از مناطق بکر جنوب ایران محسوب می‌شود که قدمت آن به حدود قرن هفتم پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. بد نیست بدانید که در این آتشکده به هیچ وجه از ملات استفاده نشده و سنگ ‌ها را بدون هیچ گونه ملاتی بر روی یکدیگر قرار داده ‌اند و با این وجود هنوز هم پا برجا باقی مانده است.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز

دیدنی های جنوب ایران

جاهای دیدنی بوشهر

در ادامه جاهای دیدنی بوشهر را معرفی می کنیم.

۱- کوه نمکی جاشک

کوه نمکی یا گنبد نمکی جاشک که در فاصله ۱۴۴ کیلومتری بندر بوشهر واقع شده است، یکی از زیباترین و در عین حال فعال ‌ترین کوه ‌های نمکی در ایران و خاورمیانه است. رنگ سفید نمک ‌های این کوه منظره‌ ای بسیار زیبا شبیه به یک کوه برفی ایجاد می‌کند و آن را به یکی از مناطق بکر جنوب ایران تبدیل کرده است.

حتما بخوانید: اقامتگاه بوم گردی چیست؟

دیدنی های جنوب ایران

۲- عمارت ملک

عمارت ملک مجموعه ساختمانی تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر در حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و در نزدیکی میدان بهمنی شهرستان بوشهر قرار گرفته است. در دوره قاجاریه توسط معماران فرانسوی با مصالح محلی احداث شده و عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام محمد مهدی ملک التجاره بوده است. هر ساله گردشگران بسیار زیادی از این دیدنی زیبا بازدید می کنند و میتوان گفت یکی از دیدنی های جنوب ایران محسوب میشود.

حتما بخوانید: راهنمای سفر شیراز

دیدنی های جنوب ایران

۳- کاخ کوروش

کاخ کوروش مربوط به دوره هخامنشی است و در برازجان، ورودی شهر واقع شده است. کاخ کوروش دشتستان در سال ۱۳۵۰ به وسیله هیأت باستان ‌شناسی ایران حفاری شده ‌است. با توجه به شیوه ‌های معماری و استفاده از سنگ سیاه و سفید زمان احداث آن را به دوره کوروش بنیان گذار زنجیره هخامنشی منسوب کرده‌ اند و در عین حال یکی از جاهای دیدنی جنوب ایران در بوشهر محسوب میشود.

حتما بخوانید: ایرانگردی در زمستان

دیدنی های جنوب ایران

۴- غار چهل خانه

غار چهل خانه واقع در شمال شهر سعدآباد دشتستان بوشهر است که مشرف به رودخانه شاپور است. در ارتفاعات این کوه تعدادی اتاق شبیه به غارهای صخره ای و حجاری شده دیده می ‌شود که یک مجموعه بسیار زیبا را تشکیل می ‌دهند. اندازه‌ های داخلی اتاق ‌های «غار چهل خانه» در ابعاد گوناگونی است.

حتما بخوانید: زیباترین جاده های ایران

دیدنی های جنوب ایران

۵- کلیسای ارامنه گریگوری

کلیسای ارامنه گریگوری مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر، محله شنبدی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کلیسای ارامنه از مناطق بکر جنوب ایران در استان بوشهر است.

حتما بخوانید: راهنمای سفر مشهد

۶- گورستان باستانی منطقه سیراف

سیراف از دیدنی های جنوب ایران و از قدیمی‌ ترین بنادر ایران و جهان است که در گذشته کشتیرانی از این بندر رایج شده است و دارای آثار تاریخی متعددی است.

دیدنی های جنوب ایران

۷- نخلستان ها

نخلستان های سر سبز مانند نگینی بر انگشتر این استان هستند و از دیدنی های جنوب ایران محسوب می شوند. شهر دشتستان و آب پخش بیشترین تعداد نخل ها را در استان دارد. این نخلستان ها علاوه بر زیبایی خاص دارای تنوع بالا در خرما هستند. در این مناطق علاوه بر خرما، مرکبات، لیمو، انار و … نیز می روید.

حتما بخوانید: پارک‌ های تهران

دیدنی های جنوب ایران

دیدنی های استان هرمزگان

۱- جزیره کیش

جزیره کیش یکی از جزایر  خلیج فارس و از مکان های دیدنی جنوب ایران در هرمزگان است. واقعاً کیش نیازی به تعریف ندارد و به تنهایی درباره آن می توان صفحه ها نوشت. جزیره کیش دنیایی از جاذبه های دیدنی دارد که ما پیشنهاد می کنیم سفر به آن را جداگانه برنامه ریزی کنید. از جمله مناطق دیدنی آن می توان کشتی یونانی، شهر باستانی حریره، شهر زیر زمینی کاریز و… را نام برد. همچنین می توانید از ساحل درختان نارگیل کیش دیدن کنید و از منطقه استوایی آن غرق لذت شوید.

حتما بخوانید: چک لیست لوازم ضروری سفر

دیدنی های جنوب ایران

۲- جزیره قشم

جزیره قشم یکی از جزیره ‌های استان هرمزگان است که بعنوان بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره در چند دهه اخیر به یکی از مکان ‌های توریستی و گردشگری تبدیل شده ‌است. این جزیره طبیعتی بکر و زیبا دارد و تاریخ آن به درازای دوران ساسانیان است، همچنین جز جذاب ترین جاهای دیدنی جنوب ایران است.

حتما بخوانید: راهنمای سفر اصفهان

دیدنی های جنوب ایران

۳- جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام در ۲ کیلومتری جزیره قشم قرار دارد و یکی از بکر ترین جزایر خلیج فارس است. این جزیره در ایام خاصی از سال میزبان دلفین های زیبا و دلفریبی می شود که سفر برایتان جذاب تر از گذشته می شود. آژانس احمدزاده پیشنهاد می کند جزیره هنگام را در لیست جاهای دیدنی جنوب ایران بگذارید.

حتما بخوانید: قلعه رودخان کجاست؟

دیدنی های جنوب ایران

۴- جزیره هرمز

جزیره هرمز یکی از مناطق بکر جنوب ایران به مساحت ۴۲ کیلومتر مربع در ورودی خلیج فارس و در ۸ کیلومتری بندرعباس واقع شده است. به دلیل موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به تنگه هرمز از لحاظ بازرگانی اهمیت بسیاری دارد. فاصله این جزیره تا جزیره قشم با قایق های تندرو ۳۰ دقیقه است.

حتما بخوانید: مدارک شغلی برای اخذ ویزا

دیدنی های جنوب ایران

۵- منطقه حفاظت شده حرا

منطقه حفاظت شده جنگل های حرا از جاهای دیدنی جنوب ایران در استان هرمزگان است. گونه جنگلی حرا (مانگرو) از ویژگی های اکوسیستم سواحل جنوبی ایران است که به طور پراکنده، از تنگه هرمز به سمت شرق و اقیانوس هند در سواحل عمان پدید آمده است. این جنگل ها در سواحل خلیج فارس، در اطراف بندر لافت، شمال جزیره قشم، بندر خمیر و در کانون های متراکم دیده می شوند. حرا درختی ست آب شورزی که هنگام مد آب دریا تا گلوگاه در آب فرو می رود.

حتما بخوانید: چه چیزهایی در هتل ها رایگان هستند؟

دیدنی های جنوب ایران

۶- معبد هندوها

معبد هندوها در بلوار امام خمینی رو به روی بازار روز بندرعباس در استان هرمزگان قرار دارد. این معبد برای نیاز های هندوهای مقیم شهر بندرعباس که از سال های ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴ شمسی سکونت داشته و به کارهای تجاری می پرداختند ساخته شده است.

حتما بخوانید: تراول هیستوری (Travel History) یا سابقه سفر چیست؟

دیدنی های جنوب ایران

۷- بندر لنگه

بندر لنگه از شهرهای ساحلی خلیج فارس و از مکان های دیدنی جنوب ایران در استان هرمزگان است. این بندر بعنوان عروس بنادر جنوب ایران یاد می شود و پیشنهاد می کنیم بعد از گشت و گذار در بندرعباس حتما به سمت بندر لنگه هم بروید. سایت ایرانگردی احمدزاده پیشنهاد می کند حتما سفری به بندرعباس داشته باشید و از جاذبه های آن دیدن کنید البته نگران نباشید، تهیه بلیط و رزرو هتل را با خیال راحت به ما بسپارید.

حتما بخوانید: کشورهای بدون ویزا

دیدنی های جنوب ایران

۸- آبگرم گنو

در شمال شرقی بندر عباس با فاصله ‌ای در حدود ۳۵ کیلومتر، یکی از جاهای طبیعی منطقه به نام آبگرم گنو را می‌ توانید بیابید. این آبگرم با املاح معدنی مفیدی همچون گوگرد و سولفات، در کوه‌ های گنو واقع شده است. در طول سفرتان به مناطق دیدنی جنوب ایران در بهار، می‌ توانید از استخر‌های آبگرم این منطقه برای استراحت و درمان استفاده کنید.

حتما بخوانید: کلگری کانادا

دیدنی های جنوب ایران

دیدنی های استان سیستان و بلوچستان

۱- شهر سوخته

شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی در 120 کیلومتری جنوب زابل است و از دیدنی های جنوب ایران محسوب می شود. این شهر زمانی در ساحل رودخانه هیرمند قرار داشت و زمان ساخت آن را با دورۀ برنز و تمدن جیرفت برابر می دانند. شهر سوخته در سال 1393 به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد. این شهر باستانی با بیش از 5000 سال قدمت به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهرهای زمان خود محسوب می شود.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی هندوستان

دیدنی های جنوب ایران

۲- ساحل صخره ای

در سواحل چابهار ساحل صخره ای که با نام ساحل بزرگ نیز شناخته می شود وجود دارد. این ساحل یکی از مناطق بکر جنوب ایران برای موج های بلند و سهمگینش معروف شده است و جز جاهای دیدنی چابهار محسوب می شود. در ماه مرداد ارتفاع موج ها به ۱۵ متر هم می رسد.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی مجارستان

دیدنی های جنوب ایران

۳- کوه خواجه زابل

در 30 کیلومتری جنوب شهر زابل کوهی زیبا و باستانی قرار دارد که به تنها پدید طبیعی مرتفع دشت سیستان معروف است و در ارتفاع 609 متری از سطح دریا قرار دارد. این کوه در جوار دریاچه هامون قرار گرفته و از مکان های دیدنی جنوب ایران محسوب می شود. بر فراز این کوه، مدفن خواجه مهدی قرار دارد که نام گذاری این کوه نیز به دلیل وجود مقبره و آرامگاه او است.

حتما بخوانید فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران

دیدنی های جنوب ایران

۵- کوه های مینیاتوری

در حدود ۵۰ کیلومتر که از چابهار دور شدیم کوه هایی خاص و منحصر به فرد توجه را به خود جلب می کند. این کوه ها رسوبی هستند و هیچ گونه گیاهی بر روی آن‌ها وجود ندارد. برخی محققان می گویند که این کوه ها در واقع ادامه رشته کوه زاگرس است و بیش از 5 میلیون سال قدمت دارند.

حتما بخوانید: مراکز خرید دبی

دیدنی های جنوب ایران

۶- تالاب لیپار

در حدود 15 کیلومتر دورتر از چابهار و نزدیک کوه های مینیاتوری، تالابی زیبا و چشم نواز به نام لیپار قرار دارد که در لیست بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران قرار دارد. از خاص ترین ویژگی های این تالاب رنگ صورتی آب آن است که به دلیل وجود نوعی پلانکتون در آن است.

حتما بخوانید: بهترین هتل های مرکز شهر ونکوور

دیدنی های جنوب ایران

۷- گل ‌فشان

یکی از عجیب ‌ترین مناطق بکر جنوب ایران در چابهار، پدیده گل افشان است. در این منطقه تپه‌ های کوچکی وجود دارد که مثل آتشفشان می ‌جوشند اما بجای مواد مذاب، گِل از درون خود به سطح زمین پرتاب می ‌کنند. این پدیده زمین شناختی جز مرموزترین جاذبه های چابهار است که از معروف ‌ترین آن ‌ها گل ‌فشان دشت تنگ است.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی گرجستان

دیدنی های جنوب ایران

سفری به شهرهای جنوبی ایران با سایت گردشگری احمدزاده

جنوب ایران همیشه برای طبیعت‌ گردها و کسانی که می ‌خواهند همزمان از طبیعت و تفریحات جانبی آن لذت ببرند، جایی لذت‌ بخش بوده است. سرزمین آب ‌های نیلگون و مردم خون‌ گرم، یکی از بهترین گزینه‌ های سفر در زمستان و فرار از سرمای هوا است. دیدنی های جنوب ایران بسیار است اما ما در این مقاله توانستیم فقط به چند مورد از آن ها اشاره کردیم.

گشت و گذار و بازدید از آثار باستانی، تفریحی و طبیعت گردی در کشور عزیزمان ایران برای همه دلچسب و لذت بخش است. سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده همواره در کنار شما همراهان گرامی ست تا بتوانید بدون دغدغه و بصورت آنلاین به رزرو هتل های داخلی و خارجی، رزرو بلیط قطار و هواپیما، اخذ ویزای شینگن، بیمه نامه مسافرتی و… بپردازید. پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به شهرهای جنوبی ایران و بازدید از مناظر آن را دارید، حتما سایت گردشگری احمدزاده را انتخاب کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا