ایرانگردیبنای تاریخیجاذبه های گردشگریراهنمای سفرشیرازمجله گردشگریمساجد

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

 مکان های تاریخی ایران شما را با اسالت پیشینیان آشنا می‌کند. از این میان سنگ ‌نبشته‌ ها و بناهای تاریخی در گوشه و کنار کشورمان، گواه معتبرتری برای حضور پر رنگ سلاطین و امپراطوری ‌های بزرگ ایران است. آنچه مایه‌ی تحسین توریست ها در ایران می­شود، معماری بی­نظیر، کاشی کاری های تزئینی و شاهکارهای مهندسی بناهای باستانی و قدیمی است که هم اکنون نیز بی مهابا پیشتاز در عرصه‌ی رقابت با دیگر آثار تاریخی یونسکو می‌باشند. اگر اهل باستان شناسی هستید یا گردشگری را پیشه می‌ کنید، قطعا بازدید از معروف ترین بناهای تاریخی ایران، برایتان جذاب خواهد بود. در این مطلب با لیستی مهیج از بهترین و معروف ترین مکان های تاریخی ایران همراه شما خواهیم بود، پس تا انتها همراه ما باشید.

 

معروف ترین مکانها و بناهای تاریخی و باستانی در ایران

برای دیدن این بناهای تارخی و زیبا پیشنهاد می کنم با آژانس احمدزاده مشهد همراه باشید.

معماری منحصر به فرد سیستم هیدرولیک شوشتر

سیستم هیدرولیک تاریخی شوشتر یکی از معروف ترین بناهای تاریخی ایران و نشانی از هوش و ذکاوت مردم این دیار در هدایت و استفاده از آب های دو رودخانه دز و کارون است. مردم ایران از معماری عجیب و خاصی برای به حرکت درآوردن آسیاب های صنعتی و تولید آرد استفاده کرده اند. آنچه مایه حیرت توریست ها و مسافران تور شوشتر می­شود، سیزده اثر تاریخی از آسیاب و آب بند و آبشار گرفته تا کانال ها پل ها و تونل های هدایت آب که از دوران ساسانیان و قرن 3 میلادی تا به امروز در این مکان تاریخی پابرجا مانده است. این منطقه جزو آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو و سازمان ملل است که برای دیدن 40 آسیاب آن باید خودتان را به 90 کیلومتری شهر اهواز برسانید.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

نوشته های مشابه

شگفتی دنیای باستان در شهر سوخته استان سیستان و بلوچستان

یکی از قدیمی ترین آثار باستانی دنیا که قدمتی 5000 هزار ساله دارد و در 120 کیلومتری زابل واقع شده است شهر سوخته در استان جنوبی سیستان و بلوچستان است. این شهر قدیمی 3200 سال قبل از میلاد ساخته شده است. تمدن این شهر یکی از شگفتی های بی­نظیر باستانی در دنیا است. این شهر با مساحتی حدود 152 هکتار در برآمدگی میان دریاچه هامون و رود هیرمند بنا شده است.

یکی از شگفتی های شهر سوخته یافتن آثاری از اولین جراحی مغز انسان در 4800 سال پیش در این شهر است. آثاری در این شهر پیدا شده که نشان می­دهد مردم این شهر در تولید کفش، ریسندگی، حصیربافی، سفال گری و ساخت ابزار فلزی مهارت داشته اند. سایر نشانه های به جامانده در شهر سوخته روایت هایی از دانش پزشکی، کشاورزی و سیستم آبرسانی در ایران باستان است که شکوه و تمدن ایرانی را به رخ بینندگان می­کشد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

ردپای تمدن شهر نشینی در زیگورات چغازنبیل شوش

اولین مکان تاریخی ایران که در فهرست آثار ملی یونسکو نیز به ثبت رسیده، چغازنبیل است. این بنا حدود 1250 سال پیش از میلاد و در دوران تمدن ایلامی ها و برای پرستش رب النوع گال و اینشوشیناک ساخته شده است. قطع به یقین از عمر این سازه قدیمی، سه هزار و پانصد سال می­گذرد.

برای بازدید از این سازه خشت و گلی تاریخی، باید 45 کیلومتر از شهر شوش دور شوید تا این سازه آجری مربع شکل به طول و عرض 105 در 105 را از نزدیک ببینید. چغازنبیل با ارتفاع 52 متر در پنج طبقه ساخته شده که امروزه فقط دو طبقه از آن با ارتفاع 25 متر باقی مانده است. بنای اصلی شهر یک رصد خانه یا تقویم آفتابی بوده که چون بنایی مقدس محسوب می­شده از بهترین مصالح ساختمانی در ساخت آن استفاده شده است. در این شهر قدیمی­ترین تصفیه خانه ایران، کتیبه ها و سنگ نوشته هایی می­بینید که پیچیدگی هنر معماری ایران را به خوبی نشان می دهد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

 بلندای معماری ایران بر گنبد قابوس در گنبد

مفتخریم که شما را به دیدن یکی از بلندترین برج های آجری دنیا در مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان دعوت کنیم.

این برج قدیمی از مکان های تاریخی ایران است که در قرن یازده میلادی ساخته شده و بی نظیرترین سازه های آجری جهان است که شاهکاری از معماری ایرانی در شهر گنبد کاووس است. بلندی این برج به همراه پی آن 75 متر است که با احتساب گنبد 18 متری، ارتفاعی بیش از 90 متر دارد. این ارتفاع برای برجی آجری در آن دوران یک شگفتی معماری محسوب می­شود.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

کتیبه ای بر سینه کوه بیستون کرمانشاه

یکی از معروف ترین بناهای تاریخی ایران سنگ نوشته ای در دل کوه است که در غرب کشور و 30 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. اولین سوالی که به ذهن هر بیننده­ای می رسد این است که چطور این بنا در هفتمین صخره مرتفع جهان با ارتفاع صد متری ساخته شده است. ضمن آن که کدام قلم قدرت شکافتن سنگ­ها و این هنرنمایی در دل کوه را داشته است؟

اگر دوست دارید بدانید در دل این کتیبه چه چیزی حک شده باید بگوییم داستان فتح داریوش بزرگ و وقایع سال های اول حکوت داریوش است که بر سینه این کوه ثبت شده است. تصویر آخرین پادشان ساسانی، خسرو پرویز و اردشیر دوم را نیز می توانید در این بنای تاریخی ببینید. هدف داریوش بزرگ از این سنگ نوشته معرفی خود، آثار و حوادث زمان پادشاهی اش است. این سنگ نوشته به دو زبان عیلامی و متن فارسی باستان است.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

آرامگاه کوروش کبیر در محوطه تاریخی پاسارگاد

پاسارگارد در دشت مرغاب یکی مکان های تاریخی ایران است که در فهرست آثار ملی یونسکو به ثبت رسیده است. در این منطقه که سابقه 3 هزار ساله دارد آرامگاه کوروش کبیر را نیز می­توانید ببینید. از بخش های دیدنی این بنای تاریخی، تل تخت یا تخت سلیمان، تالار عمومی، قصر مسکونی و باغ سلطنتی است. زندان سلیمان هم یک مجموعه سلطنتی در پاسارگاد است که برج سنگی آن 24 متر ارتفاع دارد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

تخت جمشید شیراز، شکوه و اقتدار ایرانیان

از جمله معروف­ترین بناهایی تاریخی ایران که در همه دنیا شناخته شده است، تخت جمشید شیراز است. این کاخ، بنایی زیبا به جا مانده از دوران باشکوه حکومت هخامنشیان است. ساختمان تخت جمشید به خوبی شکوه و اقتدار این حکومت را در آن دوران نشان می­دهد.

این بنای زیبا و خیال انگیز در زمان داریوش بزرگ، خشایار و اردشیر اول ساخته شده و قدمتش به 518 سال قبل از میلاد مسیح برمی­گردد. حتی تصورش هم مایه افتخار است که هزاران سال قبل ایرانیانی با ذوق و قریحه بسیار عمارتی به این وسعت و عظمت را با این معماری عجیب برپا کرده باشند. برای بازدید از این بنای عظیم و زیبا بهتر است در تور شیراز شرکت کنید تا با اطلاعات راهنمایان تور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

دروازه ارگ، شناسنامه سمنان

دروازه ارگ سمنان از مکان های تاریخی ایران است که وسط یکی از میدان های شهر جا خوش کرده و هر روز ماشین ها و آدم های زیادی دورش می­گردند. این اثر تاریخی که پیشینه اش به دروان قاجار برمی­گردد، شناسنامه شهر سمنان است و گنجینه ای ارزشمند برای مردم این شهر است.

این دروازه دارای شش مناره و دو نمای شمالی و جنوبی است که کاشی کاری­های خوش نقش و نگارش حکایت های زیادی برای گفتن دارد. نقاشی های دو سردر هلالی ارگ با رنگ هایی زیبا و فریب انگیز نبرد دیو و رستم  و کتیبه­ای نستعلیق را نشان می­دهد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

ارگ بم کرمان، بزرگ ترین بنای خشتی در قلب کویر

بزرگ ترین بنای خشتی جهان که در مجاورت جاده ابریشم واقع شده ارگ بم کرمان است. برای دیدن معروف­ترین بنای تاریخی ایران در شهر بم باید از قلب کویر ایران شهر کرمان عبور کنید.

تاریخ این سازه خشتی به قرن پنجم پیش از میلاد می­رسد و جزو آثار تاریخی است که در لیست میراث یونسکو ثبت جهانی شده است. این بنا دژی بزرگ با گونه های مختلفی از معماری از جمله دیوار، حصار، برج و بارو، دروازه های متعدد، مسجد، بازار، کاروانسرا و غیره است.

خاص ترین بخش این قلعه، تقسیم بندی محله ها به بخش های حاکم نشین یا همان بالاشهر خودمان و عامه نشین یا مرکز شهر است. در این قلعه­ی قدیمی همه بخش هایی که یک شهر متمدن در نظر گرفته شده از سربازخانه و اصطبل و آسیاب گرفته تا خانه حاکم و برج دیده بانی. ارگ بم قلعه ای مستطیل است که در دامنه صخره ای نه چندان بلند بنا شده است. خندق های دور تا دور این شهر برای جوگیری از هجوم دشمنان حفر شده است. زلزله سال 1382 این اثر را تا حد زیادی تخریب کرد ولی با توجه و همکاری مردم و مسئولین و 12 کشور خارجی بازسازی و مرمت شد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

معروف ترین مساجد تاریخی در ایران

شکوه کاشی کاری ایرانی در مسجد جامع اصفهان

حتما برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید این مسجد که 1400 سال قبل و پیش از ورود اسلام به ایران ساخته شده، روزگاری آتشکده ایرانیان زرتشتی بوده پس از ورود اسلام بر روی ویرانه های همان آتشکده این مسجد باشکوه بنا شده است.

مسجد جامع اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران و شاهکاری از هنر کاشی کاری هنرمندان چیره دست است. بر گنبد طاقی شکل و فیروزه­ای این مسجد کاشی های فیروزه ای با مهارت و چیره دستی کنار هم چیده شده اند و شکوه و عظمت معماری ایرانی را به همه دنیا ثابت کرده است.

ترکیب هنر بیزانس و کلاسیک در این بنای باشکوه اسلامی جلوه ای بی­نظیر به آن داده است و آن را در لیست آثار یونسکو نیز به ثبت رسانده است. ان اثر تاریخی توریست های زیادی را از آن سر دنیا به اصفهان کشانده، پس قطعا تماشای این مکان تاریخی، ارزش یک برنامه ریزی حسابی برای سفر به اصفهان را دارد. بلیط هواپیمای لحظه آخری اصفهان را می توانید با نازل ترین قیمت از سایت ایرانگردی احمدزاده خریداری کنید.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

بادگیرهای تابستانی مسجد امیر چخماق یزد

یکی از مساجدی که از معروف ترین بناهای تاریخی در ایران به شمار می­رود مسجد امیر چخماق یزد است. این مسجد یکی از منحصر به فردترین مناظر و جلوه های تاریخی این شهر است که در دوره تیموریان ساخته شده است. کاشی کاری و معماری باشکوه آن زیبایی خیره کننده ای به این بنای تاریخی داده است. این مسجد با سردر بلند و مرتفع، ایوان های زیبا و بادگیری که دارد گردشگران زیادی را به سوی خود کشانده است. دیدن بادگیر بلند قسمت تابستانی مسجد که یکی از هزاران بادگیر شهر یزد خالی از لطف نیست.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

معروف ترین روستاهای باستانی و مکان های تاریخی در ایران

روستای میمند کرمان، اولین تجمع انسانی دنیا

برای دیدن یکی از نخستین مراکز تجمع انسان ها در روی کره زمین آماده شوید. روستایی قدیمی با 406 خانه سنگی یا کیچه که نزدیک به 13 هزار سال است در این نقطه از زمین، پابرجا و استوار ایستاده است. فرهنگ، زبان و گویش قدیمی مردم این روستا نشانی از گذشته­ها دارد و آداب زندگی و رسم و رسومات قدیمی هنوز در میان مردم رواج دارد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

مخفیگاهی در غارهای کندوان

ماجرای غارهای 700 ساله کندوان، بسیار شنیدنی و جالب است. در سالیان دور مردمان آذرباییجان شرقی برای حفظ جان خود از دست مغول ها به غارهایی فرار کردند که به خاطر صخره های گنبدی شکلی که شبیه کندوهای عسل بود، به کندوان معروف شدند. ماندن مردم در این غارها باعث پیدایش روستای کندوان شد. این روستای صخره ای در 18 کیلومتری شهر اسکو قرار است و یکی از معروف ترین بناهای تاریخی ایران به شمار می­رود که برای توریست ها بسیار محبوب و دیدنی است. می توانید با انتخاب یکی از تورهای ایرانگردی سفری به یادماندنی به این مکان دیدنی داشته باشید. نگران جایی برای اقامت نباشید، هتل ها و اقامتگاه های زیادی در نزدیکی این روستای خوش آب و هوا برای گذران شبی به یاد ماندنی و خاطره انگیز وجود دارد.

معروف ترین بناهای تاریخی ایران

گردشگری مهیج با تورهای ایرانگردی احمدزاده

ایران به همان اندازه که وسیع و پهناور است، دیدنی‌ها و شگفتانه های تاریخی و باستانی زیادی را هم در دل خود دارد. آثاری که شاید شما اولین نفری باشید که آن را کشف می‌کنید! برای کسب چنین هیجانی دو راه دارید! یا می بایست دل به دریا بزنید، توشه ی راه برچینید و گردشگری خودتان را از یک گوشه ی نقشه شروع کنید و روزگار در سفر بگذرانید. این روشی است که علاوه بر زمان بر بودن احتمالا خستگی راه را بر تنتان می گذارد. ما مسیر آسان تری را به شما معرفی می کنیم؛ همراهی با تورهای گردشگری و ایرانگردی احمدزاده.

از مزیت های تورهای گردشگری همین بس که علاوه بر داشتن یک سفر برنامه ریزی شده، از بیمه مسافرتی هم برخوردار می‌شوید. پس با خیال راحت چمدان‌ تان را ببندید و مسافر تورهای داخلی احمدزاده شوید، ما بهترین گزینه را روی میز خواهیم گذاشت.

در ادامه اگر خدمات بیشتری برای مسافرت های خود نیاز داشتید، می توانید تنها با یک کلیک، وارد سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده شوید.

سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده یکی از معتبرترین مراجع بلیط هواپیما داخلی و خارجی، بلیط قطار، رزرو هتل های داخلی و بین المللی است. همچنین می توانید از خدمات ویژه‌ی سایت احمدزاده برای صدور بیمه مسافرتی، اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت نیز بهره مند شوید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا