[search_main_tabs]

خرید بلیط قطار

شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که در بین وسایل سفر قطار امن تر است و یا اینکه راحتی و امنیت قطار بیشتر از دیگر اسباب سفر است همین باور ، قطار را به یکی از مناسب‌ترین وسائل نقلیه برای سفر به مقاصد دور و نزدیک تبدیل کرده است . واقعیت هم این است که در سفر با قطار می‌توان بدون نگرانی از نوسانات اوضاع جوی، تصادفات ، سقوط و… لحظات راحت تری را سپری نمود. در کنار این موارد، استفاده از مناظرو راحت بودن در میان کوپه و… همه موجب  آرامش بیشتر مسافرمی‌شود؛ حتی بعضی از مسافران ادعا می کنند که صدای ریتم منظم برخورد چرخ ها با ریل موجب می‌شود تا خواب راحت‌تری داشته باشند. سفر با قطار از طرفی انتخاب قطار بعنوان وسیله سفر در مقایسه با پرواز بی شک  یک تصمیم اقتصادی نیز محسوب می شود، چرا که با انتخاب قطارهزینه‌های سفردر مقایسه با هواپیما به طورمحسوس و  چشمگیری کمتر خواهد شد. البته هزینه بلیط قطار به مسیر، شرکتهای ریلی ، نوع قطار و خدمات انتخابی شما بستگی دارد. بعضی از شرکت‌های خدماتی همچون سرو غذا ، میان وعده و چاشت و خدمات وی آی پی (VIP) هم برای مسافران در نظر گرفته اند و بعضی از آنها با حذف این خدمات سعی در ارائه خدمات ارزانتر دارند .

رزرو بلیط قطار

در میان باور عامه مردم ایران سفر با هواپیما را اغلب هم معنا با سفرهای لوکس ولاکچری و  سفر با اتوبوس را سفرهایی ارزان می‌دانند‌، از این رو سفر با قطار انتخابی بین این دو شمرده می شد . اما در سال‌های اخیر و با تجهیز و نوسازی ناوگان قطار ها و با ورود قطارهای پنج ستاره به مسیرهای ریلی، جایگاه این وسیله نقلیه متوجه تغییرات بسیار محسوسی شده است بطوریکه در میان مسافران امروز قطار می توان کسانی که تا پیش از این سفر با هواپیما انتخاب اول‌شان بود را به وفور مشاهده نمود .بطوریکه شاید  بتوان ادعا نمود ، اغلب مسافران در صورتی که دغدغه و فرس زمانی نداشته باشند، بی شک قطار را برای سفرانتخاب می‌کنند.

رزرو بلیط قطار

یکی از تفاوت‌های اساسی قطار با سایر وسائل نقلیه عمومی دیگر همچون اتوبوس یا هواپیما این است که شما می توانید یک محیط کوچک اختصاصی داشته باشید در حقیقت شما می‌توانید را دربست کنید تا به همراه خانواده یا دوستان خود سفر را در محیط بسیار اختصاصی تری تجربه کنید. اگر گروهی سفر می‌کنید و یا اگر کودکان کم‌سن‌وسال همراه شما هستند، کوپه‌های دربست از نظر هزینه هم شما را زیاد متحمل هزینه گذافی نخواهد کرد .

از نظر کلی قطارهای مسافری ایران به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند: قطارهای سالنی و کوپه‌ای. با توجه به ظرفیت هر قطار، قطارهای کوپه‌ای شامل کوپه‌های چهار و شش نفره می‌شوند که صندلی‌های کوپه به صورت تخت باز می‌شوند. برخی از قطارهای کوپه‌ای از نوع کوپه‌صندلی هستند که صندلی‌ها در این قطارها قابلیت تخت شدن ندارند.. نوع واگن این قطارها شامل قطارهای صبا اتوبوسی و پردیس سالنی است. علاوه بر مسیرهای حومه‌ای، قطارهای اتوبوسی در مسیرهای تهران – مشهد – تهران، تهران – قم – تهران، تهران – میانه – تهران و تهران – یزد – تهران نیز تردد دارند.

رزرو بلیط قطار

به صورت کلی سه شرکت رجا ، سفیر و فدک، تامین‌کنندگان قطارهای خطوط ریلی ایران هستند که البته برخی دارای زیر مجموعه هایی هم می باشند . قدیمی ترین شرکت حمل و نقل قطاری ایران شرکت رجاست. شرکت راه آهن رجا بیش از ۲۰ سال است که در زمینه توسعه و بهبود وضعیت ناوگان ریلی کشور فعالیت می کند. شرکت حمل و نقل ریلی رجا یکی از معدود شرکت های قطاری ایران است که مجهز به قطارهای ۵ ستاره و لوکس می باشد. قطار زندگی بهترین قطار شرکت رجا است و بعد از آن نیز قطارهای سیمرغ و پلورسبز در رده قطارهای با کیفیت این شرکت قرار می گیرند. شرکت حمل و نقل ریلی رجا فعال ترین شرکت در زمینه ارائه قطارهای سریع السیر نیز هست. قطار اتوبوسی پردیس یکی از بهترین قطارهای سریع السیر کشور است. هولدینگ سفیر ریل آسیا که به سفیر مشهور است دارای زیر مجموعه هایی است که عبارتند از: راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)، جوپار، ریل سیر کوثر، ریل ترابر سبا، مهتاب سیر جم (مهتاب)، قطارهای مسافری نور (نورالرضا)، رعد و پارس لاریم.با زیاد شدن شرکت های ریلی و تنوع خدمات آنان امروز رزرو بلیط قطار در سه کلاس عادی (اکونومی) ، تجاری (بیزینس) ، و(ویژه) امکان پذیر است .

رزرو بلیط قطار

برای کسانی که مشکل هزینه ندارند اما ترس و استرس پرواز مانع از سفر هوایی آنان می شود و از طرفی خواهان سفری لوکس و راحت هستند بی شک قطارهای 5 ستاره انتخابی ایده‌آل بشمار می رود .

یکی از به روزترین و لوکس‌ترین قطارهای 5 ستاره که در حال حاضر در ناوگان ریلی کشور حضور دارد قطار زندگی است قطار مجلل زندگی را می توان اولین قطار لوکس ۵ ستاره ایران هم دانست. این قطار که توسط شرکت حمل نقل ریلی رجا وارد ناوگان ریلی کشور شده، با امکانات و خدمات خوب، تحولی عظیم در عرصه ارائه خدمات حمل و نقل ریلی به وجود آورده است. این قطار از واگن ها و کوپه های (۴ نفره) تمیز، زیبا و البته مدرنی تشکیل شده که تجربه ای بی نظیر از سفر را به مسافران عزیز ارائه می کند. یکی دیگر از قطار های 5 ستاره حال حاضر کشور قطار 5 ستاره فدک است که خدمات ارائه شده در آن در حد خدمات بروز شرکت های حمل و نقل هوائی است در این قطار به محض ورود با نوشیدنی خوشامدگویی از مهمانان پذیرایی می‌شود و دمپایی راحتی برای تردد در راهرو در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. هر کوپه مجهز به دو مانیتور 18 اینچ است که مسافران می‌توانند از آرشیو فیلم و موسیقی آن با استفاده از هدفون‌هایی که در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد استفاده کنند. دیگر قطار 5 ستار حال حاضر صنعت ریلی کشور قطار 5 ستاره نور می باشد فقط در مسیر مشهد فعال هستند. این قطار 5 ستاره  امکاناتی مثل وایفای داخلی، مکان یاب در دو طرف قطار پیجر مهماندار در داخل کوپه ، تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری، روزنامه و کتاب، لوازم خواب، چراغ قوه، پریز برق و سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی و …می باشند .

رزرو بلیط قطار

وب‌سایت AzBooking   (آژانس فروش بلیط قطار در مشهد) امکان خرید آنلاین تمام قطارهای موجود کشور را برای شما فراهم کرده است و مسافران عزیز می‌توانند در کمتر از چند دقیقه بلیط قطار مورد نظر را جستجو و خرید خود را نهایی کنند.

 

در صورت مفقود شدن بلیت میتوانید تا قبل از حرکت خود درخواست چاپ مجدد بلیت خود را البته با کارت شناسایی معتبر داشته باشید .البته صدور المثنی فقط از آژانسی که خرید بلیت انجام دادید باید باشد . اما چاپ بلیت اینترنتی از طریق همه آژانس ها امکان پذیر است.

حداقل یک ساعت قبل باید در راه آهن حضور داشته باشید.

هزینه بلیت 2 تا 12 سال نیمه بهاء محاسبه می شود که البته خدمات قطار و خدمات ایستگاهی به این مبلغ اضافه میشود.

برای استرداد بلیت به همه آژانس هایی که فروش بلیت قطار دارند با کارت شناسایی معتبر مسافر میشود استرداد را انجام داد.

یک چمدان متوسط و یک ساک دستی میشود همراه مسافر باشد. اگر بیشتر بار داشتند باید به انبار توشه تحویل بدهند که با دریافت هزینه این کار انجام خواهد شد.

در واقع در کوپه خواهران همه مسافران داخل کوپه خانم هستند و پسر بالای 3 سال اجازه ورود به این کوپه را ندارد.

دکمه بازگشت به بالا