ایرانگردیبنای تاریخیراهنمای سفرمجله گردشگری

قلعه رودخان کجاست؟

قلعه رودخان از مهم ترین دژهای تاریخی و نظامی و از معروف ترین بناهای تاریخی ایران است که در شهرستان فومن و در استان گیلان قرار گرفته است. این بنای قدیمی یکی از عجایب هفتگانه گیلان در دل جنگل های هیرکانی فومن است که در طول سالیان دراز در دل کوه و جنگل از دسترس دشمنان در امان بوده حتی از زلزله سال 69 نیز جان سالم به در برده است. با افتخار از سوی سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده از شما دعوت می­کنیم تا پایان مقاله ما را همراهی کنید تا با قلعه رودخان به طور کامل آشنا شوید.

تاریخچه قلعه رودخان

قلعه رودخان متعلق به امپراطوری ساسانی است که مقارن با حمله اعراب به ایران بر فراز کوه های پوشیده از جنگل در 30 کیلومتری شهرستان فومن و روستای رودخان ساخته شد. این قلعه با 2.6 هکتار معادل 22 هزار متر مربع مساحتدارد با 65 برج و بارو را که در دل خود جای داده است و یکی از محکم ترین بناهای نظامی و نفوذ ناپذیر ترین دژها در برابر حملات دشمنان بوده است.

بر سر در این قلعه که در موزه رشت نگهداری می شود، ثبت شده که قلعه رودخان در سال 918 تا 921 هجری قمری بنا شده. این قلعه را اولین بار در سال 1830 یکی از محققان روسی در دل کوههای تالش کشف کرد. اما کاوش های باستان شناسی، خبر از تاریخ دور و دراز و مرمت های طولانی این بنا دارد. طوری که فقط قدمت سر در این بنای تاریخی به سال 580 سال پیش می رسد. این دژ در ارتفاع 665 تا 715 متر از سطح دریا قرار گرفته است.

قلعه رودخان

آدرس قلعه رودخان بر روی نقشه؟

قلعه رودخان در استان گیلان و نزدیکی شهر فومن واقع شده است. این قلعهتا شهر فومن 25 کیلومتر فاصله دارد. از شهر ماکلوان 35، تا ماسوله 60 و تا شفت 20 کیلومتر با این قلعه فاصله دارید.اگر فاصله این قلعه تا پایتخت را هم بخواهید باید بدانید که پش از طی 360 کیلومتر از تهران به این منطقه گردشگریزیبا در ایران می­رسید.

قلعه رودخان

مسیر رسیدن به قلعه رودخان

بگذارید از پایتخت تا رسیدن به زیباترین و ناشناخته ترین مناطق دیدنی ایران همراهی تان کنیم. پس از خروج از تهران می­توانید از اتوبان تهران- کرج سفرتان را آغاز کنید و تا قزوین در مسیر آزاد راه با سرعت برانید.

از منجیل و رودبار که گذشتید، وارد رشت نشوید و به سوی فومن راه خود را کج کند.قبل از رسیدن به فومن به جاده شفت تغییر مسیر دهید تا به مسیر نصیر محله برسید. از آنجا باید تا خسرو آباد برانید تا در نهایت پس از طی کردن 5 کیلومتر به روستای قلعه رودخان برسید. اشتباه نکنید مقصد نهایی شما این روستا نیست، باید این روستا را هم رد کنید تا به حیدرآلات برسد و پس از طی کردن 3 کیلومتر مسیر خاکی به روستای قلعه دنه برسید. با ورود به پارک جنگلی قلعه رودخان و عبور از مسیر پلکانی که حدود 2 کیلومتر است، تا قلب قلعه رودخان پیش بروید و از دیدن دژ هزار پله لذت ببرید.

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

به توصیه سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده بهترین زمان سفر به قلعه رودخان، اواخر بهار و فصل تابستان است، این پیشنهاد برای این است که باران های پی در پی پاییزی و خیس شدن هایش در امان باشید.

فصل زمستان هم به خاطر بارش برف و باران و سرمای هوا، خرید بلیط هواپیما برای دیدن این منطقه تاریخی در دل کوهستان توصیه نمی شود چونه نه تنها عبور از پله های پوشیده از برف یا خیس از باران، کمی خطرناک است، سرمای هوا هم مزید بر علت است از سوی دیگر دکه های اطراف قلعه، نیز بسته هستند و نمی توانید از خدماتشان بهره ببرید.

قلعه رودخان

دلیل نامگذاری قلعه رودخان

از قدیم قلعه رودخان به دژ روگان یا روگان به معنای دژی کنار رود معروف بوده، شاید هم دلیل اصلی نامگذاری قلعه رودخان عبور رودخانه ای به نام رخون از کنار این قلعه باشد. از سوی دیگر نام تالشی این مکان قله رخون است که به فارسی همان قلعه رودخان می شود. این قلعه به قلعه سگسال نیز معروف است که شاید به خاطر این باشد که این بنا در سال سگ ساخته شده.نام دیگر این قلعه که در متون تاریخی به ان اشاره شده،قلعه حسامی است که حسام الدین دباج اسحقی این نام را بر روی آن گذاشت.

قلعه رودخان

قلعه هزار پله چند پله دارد؟ 

شما هم اگر مسافر تور رشت شوید با دیدن قلعه هزار پله به این نتیجه می­رسید که این قلعه یکی از عجایب گردشگری ایران است. باور کردنش سخت است اگر بدانید برای بازدید از این قلعه از 1600 پله عبور کنید. البته پله های اصلی این بنا که مربوط به زمان های گذشته بوده و از زیر خاک بیرون کشیده شده 935 پله است که نام هزار پله را بر این قلعه ماندگار کرده است. بقیه پله­ها به تازگی برای راحتی عبور و مرور گردشگران و توریست ها ساخته شده است. طبیعی است که گذشتن از این همه پله نیاز به نیرو و توان زیادی دارد بنابراین اگر ناراحتی قلبی، مشکلات عضلانی و غیره دارید همراه کودکان تان از مناظر پایین قلعه لذت ببرید و عطای این قلعه و پله هایش را به لقای جوانان بسپارید و از دور به گرفتن عکس های یادگاری بسنده کنید.

قلعه رودخان

مساحت و معماری قلعه رودخان

قلعه تاریخی رودخان با 6.2 هکتار 500 متر طول دارد که عرض آن در بخش های مختلف متفاوت است. دیوارهای قلعه با 1500 متر طول و 15 متر ارتفاع با 65 برج در دل کوهی پر فراز و نشیب بنا شده است. نکته قابل توجه در این قلعه، معماری جالب و خاص آن است که بدون از بین بردن پستی و بلندی ها ساخته شده و هر جا کوه سربالایی داشته پله ها روبه بالا و در سرازیری های کوه، پله این بنا رو به پایین ساخته شده است.

دیوارهای دور تا دور قلعه و برج‌هایش پر از روزنه‌هایی شیب‌داری است که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌ است. لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی نتوانسته به آن نفوذ کند و یا آن را فتح کند.

برای ساخت این قلعه از سه گونه مصالح استفاده شده، آجر که برای ساخت برج ها و قسمت های فوقانی دیوار قلعه، آب انبار و پله ها به کار رفته است.

لاشه سنگ ها برای زیر سازی و زیر ساخت قلعه از جمله دیوار و برج ها و پله ها به کار رفته است.ساروج هم که ملات اصلی این قلعه است و از مخلوط شدن با آهک به استحکام سازه این قلعه کمک شایانی کرده است.

قلعه رودخان

بخش های مختلف قلعه رودخان

این قلعه از سه بخش شرقی، میانی و غربی که در امتداد هم هستند تشکیل شده است.

این قلعه دو بخش ارگ و قورخانه دارد که ارگ همان بخش شاه نشین و محل زندگی شاه و حرمسرا بوده و قورخانه، بخش نظامی و محل نگهداری سربازان و فعالیت های نظامی شان بوده است.

قسمت غربی قلعه رودخان در شیب تند کوه واقع شده است و ارگ که همان بخش شاه نشین بوده، ساختمانی دو طبقه در این قسمت است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند از دیگر بناهای بخش غربی قلعه هستند.

قسمت میانی هم در پایین نقطه قرار گرفته  و چشمه‌ای نیز میان قلعه و گودترین محل وجود دارد. البته آب مورد نیاز این قلعه از طریق آب انباری که داخل قلعه بوده تامین می شده.

بخش شرقی قلعه شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. قراول خانه یا قورخانه در بخش شرقی در دو طبقه با نورگیر ها و روزنه های متعدد بنا شده است. این قلعه در بخش شرقی روی تپه ای 670 متری قرار گرفته که با یک دروازه از بقیه قسمت ها جدا می شود.

۴۰ برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن را با طاق‌های گنبدی پوشاندهاست. داخل برج ها اجاق ها و دودکش هایی است که برای گرم شدن نگهبانان از ان استفاده می شدهو سقف برج ها هم برای در امان ماندن نگهبانان از بارش برف و باران طراحی شده است.

در انتهای بخش شرقی یک ساختمان دوطبقه می­بینید که در ضلع جنوبی آن کوهی واقع شده که غاری را در دل خود پنهان کرده است، گفته می شود از این غار برای استقرار نگهبانان استفاده می شده.

قلعه رودخان

طبیعت و زیبایی های اطراف قلعه

از انجا که قلعه رودخان در دل کوهی پوشیده از درخت پنهان شده، طبیعت اطرافش هم مانند خود قلعه بسیار زیبا و دیدنی است. خوب است بدانید با وسیله نقلیه تا فاصله یک و نیم کیلومتری قلعه، بیشتر نمی­توانید بروید. در طول مسیر رسیدن به قلعه از تماشای درختان تنومندی که قدمت شان به صدها سال می رسد، شر شر آب رودخانه، صدای پرندگان خوش آواز و هوای لطیف جنگلی کوهستانی لذت ببرید و هنگام معرفی ناشناخته ترین و دیدنی ترین مناطق ایران در گیلان برای دوستانتان از خاطراتی بگویید که هیچ وقت فراموش شان نخواهید کرد.

قلعه رودخان

اقامتگاه های اطراف قلعه رودخان

اگر قصد دارید با ماندن در قلعه رودخان، شبی به یادماندنی برای خود و اطرافیانتان رقم بزنید. باید بدانید کلبه ها و اقامتگاه هایی در پایین قلعه برای گذراندن شب وجود دارد، پیشنهاد سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده برپایی چادر و کمپ زدن در روستای کنار قلعه است که حال و هوای فراموش نشدنی دارد اما اگر از اقامت شبانه در جنگل هراس دارید، بهتر است قبل از شروع سفر با رصد کردن هتل های فومن یا شهرهای اطراف در سایت احمدزاده یکی از بهترین یا ارزان ترین هتل ها را برای اقامت شبانه انتخاب کنید. بهتر است قبل از سفر به قلعه هزار پله با رزرو هتل خیالتان را از بابت مکانی برای اقامت راحت کنید. اگر درباره عهزینه ها بخواهید بدانید خدمت تان عرض می کنیم که برای اجاره ویلا در اطراف این قلعه به طور میانیگین باید چیزی معادل 200 تا یک میلیون برای یک شب هزینه کنید.

قلعه رودخان

لوازم سفر به قلعه رودخان

از آنجایی که قرار است از یک قلعه وسیع که از معروف ترین بناهای تاریخی ایران در جنگلی کوهستانی و سرسبزدیدن کنید، قبل از هر چیز خودتان را مجهز به سلاح دورربین کنید تا هیچ یکی از زیبایی های آن را از دست ندهید و عکس های یادگاری زیادی شکار کنید.

کفش و لباس مناسب پیاده روی و کوهنوردی هم که از بدیهیات سفر به قلعه رودخان است. به نظرتان برای سه ساعت پیاده روی و گشت و گذار داخل قلعه دیگر به چه چیزی نیاز دارید؟ به توصیه سایت احمدزاده بطری آب هم به همراه داشته باشید تا پس از عبور از هزار پله گلویتان را تازه کنید. بهتر است نی داشته باشید تا اب را کم کم بنوشید.

اگر سرمایی هستید یک لباس ورزش نازک یا بارانی هم بد نیست که همراهتان باشد، داشتن چوبدستی یا عصا هم کمک خوبی برای عبور از هزاران پله این قلعه است. سرویس بهداشتی، آبخوری و دکه هایی که تنقلات گوناگونی به مسافران عرضه می­کنند در مسیر قلعه فراوان هستند پس بارتان را سنگین نکنید و چون آهویی سبک بار از پله های قلعه بالا بروید و از زیبایی قلعه و طبیعت اطرافش لذت ببرید.

قلعه رودخان

بازار گردی و پله نوردی در قلعه رودخان

یکی از جذاب ترین بخش های هر سفر بازار گردی است، خبر خوب این که در این بخش از جاذبه هاب گردشگری گیلان هم از این تفریح بی­نصیب نیستید. از ابتدای مسیر قلعه هزار پله تا در ورودی بازارچه، رستوران و دستفروش های زیادی را می­بینید که دیدنشان حسابی شما را ذوق زده می­کند. این بازار محلی آن قدر زیبا و رنگارنگ است شما را به یاد بازار های چینی­ها و کره ای­ها می اندازد. می توانید لباس گیلکی بپوشید و عکس های یادگاری بگیرید. از غذاها و خوراکی های محلی نوش جان کنید و اوقاتی خوشی در سفر به قلعه رودخان داشته باشید.

قلعه رودخان در کدام استان است؟

قلعه رودخان در استان گیلان واقع شده است.

قلعه رودخان

هزینه بازدید از قلعه

اگر به صورت گروهیو بدون وسیله نقلیه قصد بازید از این قلعه تاریخی را دارید، باید نفری 2500 برای بازدید از این بنای تاریخی کنار بگذارید.هزینه ور ودی برای خودرو نیز 8 هزار تومان است. این نرخ مربوط به سال 1398 است که در نیمه اول سال  از 8 صبح تا 18 و نیمه دوم سال تا ساعت 16 زمان برای بازدید از قلعهرودخان دارید.

عکس هایی از قلعه رودخان

آدرس قلعه رودخان بر روی نقشه

سفر با تور شمال برای بازدید از قلعه رودخان

سفر با تور شمال فقط محدود به قلعه رودخان نمی­شود، کم نیستند زیبایی هایی که در، جاهای دیدنی چالوسو جنگل های مازندران و بهترین مناطق شما برای مسافرت پنهان شده اند. برای کشف رمز و راز این حجم از زیبایی، باید دل به دریا بزنید و همراهتورهای ایرانگردیو مخصوصاً تور رشت میهمان طبیعت شوید. سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزادهاستفاده از مسیر ریلی را به شما پیشنهاد می دهد تا  نهایت استفاده را ازطبیعت ببرید. نگران خرید بلیط قطار یا حتی خرید بلیط هواپیما هم نباشید. در سایت احمدزاده همه کارها به سادگی و به صورت آنلاین انجام پذیر است. اگر نمی خواهید مسافر تور گیلان باشید قبل از سفر با ورود به سایت احمدزاده برای رزرو هتل در رشت یا هر شهر دیگر شمال اقدام کنید تا خیالتان از بابت همه چیز راحت باشد. سفرتان بی خطر

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا