ایرانگردیراهنمای سفرشیرازمجله گردشگری

باغ ارم شیراز

شیراز را اغلب به باغ‌ ها و بوستان‌ هایش می شناسند، چنانکه نقش آفرینی آنها را در بوستان و گلستان سعدی و اشعار حافظ بارها دیده و شنیده ایم. بهتر است بدانید که باغ ارم در شیراز، گل سرسبد مجموعه باغ‌ های این دیار خوش آب و هوا است، پس جای بسی تآمل است که در این باغ چه بهشتی منتظر شماست! با ما همراه باشید تا گشت و گذاری در باغ ارم شیراز داشته باشیم.

باغ ارم شیراز، بازمانده ای از دوران سلجوقیان

تاریخ احداث این باغ از پدیده‌ های رمزآلود است، زیرا کسی نمی‌داند دقیقا این‌ همه زیبایی و شگفتی چگونه ایجاد شده است. جهان گردانی که از دوره صفویه پا به خاک شیراز گذاشته‌ اند، از زیبایی و عظمت این باغ سخن گفته ‌اند. جالب است بدانید که وقتی برگ ‌های تاریخ سلجوقیان و آل اینجو را ورق می ‌زنیم، رد پای باغ ارم شیراز را مشاهده می کنیم. این باغ در دوره زندیه توسط کریم‌ خان زند بازسازی و مرمت‌شده و در زمان ایلخانی در اختیار محمدقلی خان و ایلخان قشقایی قرار گرفته است. بعدها باغ ارم شیراز در زمان فتحعلی شاه قاجار به شکل کنونی اش ساخته‌شد و هم اکنون میزبان مسافران تور شیراز است.

در دوره ناصرالدین ‌شاه فردی به نام نصیرالملک شیرازی باغ را می‌ خرد و عمارت باشکوهی بر طبق بنای اصلی می ‌سازد که تا این زمان همچنان برقرار می‌باشد. این عمارت زیبا توسط محمد حسن خان از معروف‌ ترین معماران شیرازی طراحی ‌شده است. در حال حاضر این عمارت در اختیار دانشگاه شیراز قرار دارد و دانشکده کشاورزی و باغ گیاه‌شناسی ناظر شکوه و زیبایی گیاهان این  باغ می ‌باشد و عمارت باغ نیز در اختیار دانشکده حقوق شیراز است. وجود سرو هزار ساله و عظمت عمارتی که شاهکار دوره قاجاریه محسوب می ‌باشد چشم هر بیننده‌ ای را به شگفتی وا می‌ دارد.

این باغ به مناسبت زیبایی و بزرگی‌اش در رقابت با باغ پادشاه عربستان( شداد بن عاد) که بهشت شداد نامیده می‌شد به ارم نام‌گذاری شد و در سال 1353 جزو آثار ملی ایران ثبت شد. باغ ارم در سال 1358 بازسازی و مرمت شد و در سال 1390 توسط اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در لیست میراث جهانی قرار گرفت. پیشنهاد می کنیم برای گشت و گذار در این بهشت زمینی، از تور شیراز آژانس ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده عقب نمایند.

باغ ارم در شیراز نمونه‌ای از یک کوشک – باغ است که به دلیل  داشتن درختان مرکبات و خیابان‌های طویل که در دو طرف با سروهای بلند قامت از جاهای دیدنی شیراز می ‌باشد.

نوشته های مشابه

باغ ارم شیراز

آنچه در باغ ارم شیراز خواهید دید!

باغ ارم مجموعه کم‌ نظیر از گیاهان

باغ ارم از تنوع گیاهی بالایی برخوردار است که انواع متنوعی از گونه‌ های مختلف گیاهان از سراسر دنیا در این باغ موجود می ‌باشد. به همین علت به گزافه نگفته‌ ایم اگر باغ ارم در شیراز را موزه و نمایشگاه کاملی از گونه‌ های مختلف گیاهی بنامیم که شاید تاکنون هرگز مانند آن‌ها را ندیده باشید. مجموع گیاهان شامل گیاهان زینتی و گل‌ های تزیینی ازجمله سرو و نارنج می‌ باشند. سرونازهای چند صدساله با قامتی برافراشته و انواع درختان مرکبات از جمله جاذبه ‌های این باغ گیاه ‌شناسی می‌ باشد. در این میان، سرونازی موجود است که از همه ی درختان تنومندتر و بلندتر می ‌باشد و از فاصله دور با ظاهر خیره‌ کننده، افراد را به سمت خود جذب می‌ کند. ارتفاع این درخت حدود 35 متر می‌ باشد و لقب سروناز شیراز را به خود اختصاص داده است.

درختان زینتی باغ ارم شامل: سروناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان‌ گنجشک، بیدمشک، نخل یونیکس (ققنوس) سپیداروهمچنین اکالیپتوس می ‌باشد.

درختان میوه باغ ارم نیز شامل: انار، ازگیل، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، نارنج، به و گلابی می ‌باشد.

وقتی از سردر اصلی باغ ارم وارد می‌ شوید باغ در شمال شرق شما قرار خواهد داشت. این سردر تاریخی با تزئینات و معماری زیبای خود از ارزش زیادی برخوردار است.

حال از گذرگاه اصلی و عریض باغ عبور می‌کنید و عمارت اصلی در مسیر شما قرار خواهد گرفت. در ابتدای راه، حوض مستطیل شکل و بزرگی قرار دارد که به ‌وسیله ی آب‌نما زینت داده ‌شده است و در مقابل عمارت واقع ‌شده است. اطراف این حوض با نخل فونیکس به شکل زیبایی زینت داده ‌شده است. آب این حوض از طریق نهری  که از سرداب عمارت می ‌آید، تأمین می ‌شود.

در شمال غربی باغ توسط سنگ‌های بزرگ و به شکل نامنظم ساخته‌شده است که به‌عنوان گذرگاهی برای بازدیدکنندگان ایجادشده است، برکه کوچکی در باغ مشاهده می‌شود که اطراف آن را با درختان سرسبز پوشیده شده است. صخره‌های اطراف برکه محل نشستن شما است که می‌توانید، ماهی‌های قرمز درون برکه و مناظر اطراف آن را تماشا کنید.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید: بهترین هتل های 4 ستاره شیراز

باغ ارم شیراز

از عمارت تاریخی داخل باغ دیدن کنید!

حال که محوطه باغ را طی کردیم به عمارت باغ می ‌رسیم که در بالای شیب بلندی قرارگرفته است. این عمارت در سه‌طبقه و با دو ستون باشکوه که از ستون‌ های تخت جمشید الهام گرفته، احداث ‌شده است و به‌ وسیله ی طاق دایره‌ای، متمایز می ‌شود.

عمارت ارم از بی‌نظیرترین شاهکارهای دوره ی قاجاریه به شمار می ‌رود. به دلیل نقاشی‌ ها، گچ‌ بری‌ ها، کاشی ‌کاری‌ ها و حجاری‌ های ممتاز، اثر فاخری است دیدن آن که به خرید بلیط هواپیما شیراز می ارزد. این عمارت به سبک معماری دوره ی زندیه و صفویه مانند عمارت های قجری ساخته‌ شده است. در طبقه ی پایین عمارت، سردابی برای روزهای گرم تابستان ایجاد شده است. نهر آبی از بین این سرداب عبور می‌ کند که مناسب روزهای بلند و گرم تابستان می ‌باشد. دیوارها و کف سرداب مزین به کاشی‌های رنگارنگی است که شما را محو خود می کند.

در میانه عمارت یک طاق زیبا و دو طاق دایره ‌ای وجود دارد که در مجموع سه هلال به‌ هم‌ پیوسته را تشکیل می ‌دهند. نقاشی روی این طاق، صحنه‌ای از نبرد شاهان قاجار را به تصویر می‌ کشد.

از دیگر قسمت‌ های مشخص عمارت، می‌ توان به پنجره ی آهنی آن اشاره کرد که شامل سه پنجره مشبک آهنی در طبقه اول، در پای ایوان بزرگ است که به دلیل وجود سرداب احداث‌ شده است. دو پنجره ی قرینه در طرفین قرار دارد که با یک پنجره بزرگ در وسط ، هم‌زمان با احداث بنا تعبیه شده اند.

درهای چوبی موجود در باغ ارم اغلب با چوب ساج ساخته ‌شده ‌اند و با گذر سال‌های متمادی همچنان بی‌نقص و سالم و به شکل اولیه باقی ‌مانده‌ اند. به‌طورکلی می‌توان گفت عمارت باغ ارم در شیراز از حیث نقاشی ‌های رنگ‌ روغن، درهای چوبی نفیس، منبت‌ کاری‌ ها، پنجره‌ های مشبک آهنی، مقرنس ‌ها، گچ ‌بری، کاشی ‌کاری‌ های نما، ستون ‌های سنگی و سردر عمارت، از آثار برجسته و بی ‌نظیر دوره ی قاجاریه می‌ باشد.

باغ ارم شیراز

کتیبه‌های تاریخی باغ ارم

در گوشه کنار باغ ارم در شیراز، کتیبه ‌های مختلفی قرارداد که اغلب آن‌ها در زمان نصیر الملک ایجاد شده‌ اند. 6 کتیبه در بخش شرقی عمارت اصلی قرار دارد که بر روی سنگ مرمر و به خط نستعلیق کتابت شده‌ اند و دارای تاریخ نصب می‌باشند. در دو طرف ایوان عمارت دو کتیبه به شکل قرینه نصب‌ شده است، هرکدام از این کتیبه ‌ها  با نمایش تصویر سرباز هخامنشی که در دست خود نیزه و گرز دارد، نشان از سربازهای تخت جمشید دارد. از تزئینات و جزئیات ظریف دیگر در این کتیبه‌ها اثری نیست.باغ ارم‌ شیراز از جاهای دیدنی شیراز به شمار می رود و در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است

همچنین چند کتیبه کاشی‌کاری شده معرق با ارزش بر پیشانی عمارت قرار دارد که ظاهر زیبایی به آن داده است.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید: برنامه سفر به شیراز

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز کجاست؟

باغ ارم شیراز کجاست؟ این سؤالی است که بسیاری از مسافران شیراز می خواهند پاسخ آن را بدانند. این باغ در خیابان ارم و در نزدیکی میدانی به همین نام واقع‌ شده است که در نزدیکی مجموعه دانشگاه شیراز قرار دارد. اطراف باغ ارم درگذشته به ‌وسیله ی دیوار گلی محصور شده بود، امروزه توسط نرده محافظت می شود. باغ ارم در زمینی مستطیل شکل و با مساحت 110 هزار مترمربع ساخته ‌شده است. درهای بزرگ ارم در سمت شمال بلوار ارم و ضلع کوچک ‌تر باغ در سمت غرب و منتهی به بلوار جام جم می باشد. ناگفته نماند که بلوار جم در گذشته به نام آسیاب سه‌تایی معروف بوده است. نرده‌ های اطراف باغ با یاس ‌های امین‌الدوله و انار پوشیده شده است. در سمت دیگر باغ، خانه‌های مسکونی قرار دارد. به واقع باغ ارم شیراز یکی از شاخص ترین مکان های گردشگری کشورمان است که سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده آن را به شما پیشنهاد می کند.

باغ ارم شیراز

چگونگی دسترسی به باغ ارم

خیالتان از بابت استفاده از سیستم های حمل و نقل شیراز راحت باشد. در این شهر مسیرهای متعددی برای رفتن به باغ ارم شیراز برای شما در نظر گرفته شده است.

 

دسترسی به باغ ارم شیراز با مترو

کافی است خود را به ایستگاه مترو برسانید. از هر کجای شیراز که سوار قطار شهر شوید، می بایست در ایستگاه نماز پیاده شوید. این ایستگاه در نزدیکی میدان دانشجو (میدان علم) قرار دارد. تنها با ده دقیقه پیاده روی به باغ ارم شیراز خواهید رسید.

پیشنهاد می کنم این مطلب را هم بخوانید: بهترین هتل های 5 ستاره شیراز

دسترسی به باغ ارم شیراز با خودرو شخصی

اگر با خودروی شخصی مسافرت می کنید، بهتر است از نقشه های مسیریاب استفاده کنید تا در مسیرهای اشتباهی سردرگم نشوید. با این حال ما به شما این مسیر را پیشنهاد می کنیم؛ وارد بلوار چمران شوید و مسیر خود را تا رسیدن به میدان دانشجو ادامه دهید. از میدان به سمت چپ و تا میدان ارم برانید. همانطور که از اسم میدان پیداست، باغ ارم شیراز در نزدیکی شماست! در خیابان ارم می توانید در حوالی باغ خودوری خود را پارک کنید.

 

خرید بلیط باغ ارم شیراز

برای بازدید از باغ ابتدا باید بلیط تهیه کنید. با توجه به این که باغ ارم در اختیار دانشگاه شیراز است با همراه داشتن کارت دانشجویی می توانید از تخفیف ویژه دانشجویی بهره مند.

 

خرید تور شیراز با پکیج های ویژه مسافرتی

شیراز شهری معتدل و چهارفصل است و سفر به آن در هر فصلی از سال خالی از لطف نیست، با این حال اردیبهشت آن دیدنی تر است. فضایی پر از درختان شکوفه زده در حالی که شما را لبریز از عطر اقاقیا می کنند، به شما خوش آمد می گویند.

آژانس ایران‌گردی و جهان گردی احمدزاده متولی تورهای داخلی و خارجی، از شما برای خرید تور شیراز دعوت می کند.

خرید تور شیراز با پکیج های ویژه مسافرتی، تمام آن چیزی است که برای داشتن یک سفر امن و برنامه ریزی شده نیاز دارید. از جمله می توان به صدور بیمه مسافرتی برای همراهان تورهای گردشگری احمدزاده نیز اشاره کرد.

در این راستا کافی است روی سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده کلیک کنید تا به تمامی خدمات ما بصورت آنلاین دسترسی داشته باشید. سایت هواپیمایی احمدزاده از معتبرترین نهادهای خدماتی در زمینه‌ی خرید بلیط هواپیما از کلیه ی ایرلاین های داخلی و خارجی، رزرو هتل های داخلی و بین المللی، صدور بیمه مسافرتی و همچنین واسطه ی مطمئنی برای اخذ ویزای شینگن و گرفتن وقت سفارت برای متقاضیان سفرهای خارجی است.

5/5 - (2 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا