ایرانگردیراهنمای سفرطبیعت گردیکویرمجله گردشگرییزد

کویر کاراکال کجاست؟

کویر کاراکال کجاست؟ کویرهای زیادی در ایران است که جزو مناطق دست نخورده و بکر به حساب می­آید، اما جاذبه های تفریحی کویر کاراکال در قلب ایران، آن قدر جذاب و دوست داشتنی است که مسافران و گردشگران زیادی را به سوی خود کشانده است. شب نشینی با ستاره ها در آسمان پرستاره کویر کاراکال یزد، نوشیدن چای زغالی و غرق شدن در آرامش و سکون قهوه ای شن های کویر کاراکال بافق، بی شک یکی از بی­نظیرترین تجربیات زندگی تان خواهد بود. با ما همراه باشید تا قلب کویر کارکال را بپیماییم.

 

موقعیت جغرافیایی کویر کاراکال

کویر کاراکال بافق در قلب ایران و در استان یزد قراردارد. از آن جایی که این کویر به روستای صادق آباد نزدیک است این مکان به کویر صادق آباد نیز مشهور است.

برای رسیدن به ناشناخته ترین و زیباترین مناطق دیدنی ایران باید از شهر یزد عبور کنید و پس از 100 کیلومتر فاصله گرفتن از شهر بافق در 15 کیلومتری روستای صادق آباد، چشمتان به جمال کویر کاراکال روشن می­شود.

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

بهترین زمان سفر به کویر کاراکال

از آنجا که دمای هوا در تابستان بسیار طاقت فرسا است هرگز هوس کویرگردی در این فصل را نکنید. زمستان های کویر هم چون سرد و استخوان سوز است زمان خوبی برای کویرگردی نیست. بهترین زمان سفر به کویر کاراکال، فصل بهار و ماه های فروردین و اردبیهشت است. در فصل پاییز هم ماه مهر و آبان، دمای هوا برای شرکت در تورهای کویرگردی بسیار مساعد و مطلوب است. البته اگر بار اول تان است که به قصد بازدید و لذت بردن از جاذبه های کویر کاراکال راهی این سرزمین می­شوید، بهتر است با تورهای احمدزاده همراه شوید تا سفری پرخاطره و به یادماندنی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: معروف ترین بناهای تاریخی ایران

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

 لوازم ضروری برای سفر به کویر کاراکال

غیر از لوازم شخصی که برای هر سفر باید همراه خود داشته باشید، در سفر به کویر و همراهی با تورهای کویرگردی نیاز مبرمی به عینک و کلاه آفتابی دارید. کرم ضد آفتاب به خاطر محافظت از اشعه های سوزان خورشید و کرم مرطوب کننده هم به خاطر خشکی هوا با خود داشته باشید. اگر کفش مناسب پیاده روی نداشته باشید، مجبور می­شوید پابرهنه روی شن ها راه بروید. البته پیاده راه رفتن در ماسه های نرم کویر هم لذت خودش را دارد. اما اگر می­خواهید از خطر گزند حشرات دور باشید چکمه به پا کنید تا هم شن ها توی کفش تان فرو نرود هم از خطر نیش حشرات به دور باشید.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی چابهار

از آن جایی که شب های کویر سرد است نیاز به لباس گرم برای شب ها دارید. لباس نخی و خنک هم برای روزها لازم تان می­شود تا عرق سوز نشوید. صندلی تاشو، داروهای شخصی و هر چیز دیگری که خودتان صلاح می­دانید در یک کوله پشتی بگذارید و برای سفر به کویر راهی شوید.

بسته به زمانی که قصد ماندن در کویر کاراکال یزد دارید بطری های آب و غذای کافی با خود بردارید. ذخیره اندکی آب و یکی دو بسته غذای کنسروی اضافه هم در کوله پشتی­تان بگذارید.

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

نامگذاری کویر کاراکال

چون این کویر زیستگاه نوعی گربه سان به نام کاراکال است به کویر کاراکال معروف شده است. کاراکال نام باستانی گربه ای ایرانی به نام سیاه گوش است که به آن منگوله گوش و گربه سان کوچک نیز می­گویند.

این حیوان یکی از 8 گونه گربه سانان در ایران است که در خاورمیانه و آفریقا نیز یافت می­شود. این حیوان یکی از سنگین­ترین و سریع ترین گربه های کوچک است که به راحتی اهلی و رام می­شود. این حیوان بسیار قلمرو طلب، شب گرد و شب شکار است. قلمرو یک کاراکال بین 270 تا 1116 کیلومتر است و هیچ کدام از این گربه سانان در قلمرو خود اجازه حضور کاراکال دیگری را نمی­دهد. اگر خوش شانس باشید، شاید زمانی که مشغول لذت بردن از جاذبه های تفریحی کویر کاراکال هستید بتوانید یکی از این حیوانات گوش تیز را ببینید.

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

پوشش گیاهی کاراکال

چون زمین کویر کاراکال بافق ماسه پسند است و جز درختان میوه دار و نخلستان هایی که در زمین های خاکی اطراف آن می­روید پوشش گیاهی دیگری در کویر نمی­بینید. در شن زارهای کویر هم جز بوته های نسی و اسکنبیل چیز دیگری نمی­بینید. درختچه های گز هم زینت بخش مرز شنزار و نمک زار در کویر کاراکال یزد است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی اندونزی

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

تفریحات کویر کاراکال یزد

به نظرتان در کویر هم جایی برای تفریح و هیجان وجود دارد؟ کویر گردان می­دانند یکی از بهترین وهیجان انگیزترین تفریحات کویر، سافاری و موتور سواری روی شن ها است. انگار که با جت اسکی روی موج های دریا با آخرین سرعت رو به جلو در حال تاخت هستید. شاید باور نکنید که یکی از جاذبه های تفریحی کویر کاراکال غلت زدن روی شن های روان است. تا خودتان این تفریح لذت بخش را روی شن های نرم و روان کویر یزد تجربه نکنید، باورتان نمی­شود چقدر این کار به شما حس خوبی می­دهد.

شتر سواری هم یکی از تفریحات لذت بخش در کویر کاراکال بافق است، چون ارتفاع موتور در مقایسه با شتر خیلی بیشتر است و شتر سواری نوعی سواری شاسی بلند به حساب می­آید.

یکی دیگر از تفریحات کویر، قدم زدن در نخلستان و تپه های شنی است که حس راه رفتن بر روی آب را به شما منتقل می­کند. کویر از منطقی است که لحظات فیر قابل پیش بینی دارد، بنابراین پیشنهاد می کنیم زمانی که برای بلیط لحظه آخری اقدام می کنید، برای صدور بیمه مسافرتی از طریق سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده نیز اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:  ماسال بهشت گمشده کجاست؟

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

جاذبه های گردشگری کویر کاراکال

خانه‌ شاعر بلند آوازه قرن دهم هجری، وحشی بافقی را می توانید در مسیر رسیدن به کویر کاراکال یزد ببینید و از معماری زیبا و خاص کویری آن لذت ببرید.

آب انبار و حمام کاکامیر هم از جاذبه های تفریحی کویر کاراکال است که در مسیر رسیدن به کویر کاراکال می­توانید شاهدش باشید. آب انبار کاکامیر از بزرگ­ترین آب انبارهای بافق با 250 متر مکعب آب است. پوشش گنبدی و آجرهای گردچین این آب انبار زیبایی و شکوه این بنای قدمی را چند برابر کرده است. برای رسیدن به انتهای آب انبار باید پله های زیادی را طی کنید تا به عمق چهارمتری آب انبار برسید.

شاید شما هم با دیدن دژ تاریخی باقر آباد این سوال به ذهنتان خطور کند که هدف از ساخت این دژ محکم در دل کویر چه بوده؟

خوب است بدانید این قلعه در دوره قاجاریه و به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد نقی خان بافقی ساخته شد و هدف از ساخت این قلعه، پناه گرفتن مردم در برابر خطرات احتمالی است. یکی از دلایل دیگر ساخت این دژ انبار کردن غلات بوده.

بیشتر بخوانید: زیباترین جزایر ترکیه

تا وارد این قلعه قدیمی نشوید باورتان نمی­شود که در این قلعه 45 اتاق، دو برج نگهبانی و 3 جایگاه برای سنگ اندازها و 10 جایگاه برای تیراندازها در نظر گرفته شده. به نظرتان این سیستم و تجهیزات دفاعی در دل کویر برای حفاظت از این قلعه کافی است؟

شن های روان هم یکی از جاذبه های تفریحی کویر کاراکال است که با وسعت بیش از 1500 هکتار و بیش از 50 متر، رکورد دار بیشترین تعداد تپه های شنی ایران هستند.

مجتمع رفاهی شهید برزگری در کنار کویر کاراکال با خدمات مطلوب در خدمت مسافرانی است که بهترین مناطق گردشگری ایران را برای بازدید انتخاب کرده اند. اتاق و سوئیت های این مجتمع با معماری خاص کویری، جلوه زیبایی به این مجتمع داده اند. پرواز با چتر، پاراسل، والیبال ساحلی، حمام آفتاب، زمین بدمینتون، تور ریگ نوردی و رصد آسمان در شب نیز جاذبه های تفریحی کویر کاراکال در این مجتمع هستند.

جاذبه های تفریحی کویر کاراکال

صدور بیمه مسافرتی در سایت احمدزاده

همه می دانیم که حادثه خبر نمی­کند و همیشه شرایط آن طوری که ما انتظارش را داریم پیش نمی­رود. پس قبل از سفر باید حساب همه چیز را بکنید. بیمه مسافرتی برای جبران خطرات احتمالی سفر یکی از ضروریاتی است که حتماً باید تهیه کنید. در سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده جواب همه سوالاتتان درباره بیمه مسافرتی را پیدا می­کنید و با شرایط خرید و خدمات بیمه مسافرتی آشنا می­شوید. علاوه بر خرید بیمه مسافرتی می­توانید در سایت گردشگری احمدزاده برای خرید آنلاین بلیط هواپیما، بلیط قطار و رزرو هتل نیز اقدام کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا