ایرانگردیجاذبه های گردشگریراهنمای سفرمجله گردشگریمشهد

راهنمای سفر مشهد

پایتخت معنوی ایران ، مشهد یا مشهدالرضا از شهرهای مهم مذهبی شیعیان جهان و مرکز استان خراسان رضوی است،  مشهد دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران است و این شهر به دلیل وجود حرم امام رضا(ع)، سالانه پذیرای حدود ۳۰ میلیون نفر زائر ایرانی و خارجی است. همکاران ما در آژانس احمدزاده با توجه به سکونت در این شهر و با اتکا به تمام تجربیات و دانش خود سعی بر آن داشته اند تا در راهنمای سفر مشهد، منتخبی از بهترین جاهای دیدنی مشهد را در قالب یک سفر جذاب در کنار هم قرار داده و به شما ارائه کنند .

در برنامه راهنمای سفر مشهد ، گلچینی از بهترین جاهای این شهر بزرگ و باصفا را در قالب یک سفر جذاب برای شما در کنار هم قرار داده ایم. امیدواریم که برنامه سفر پیشنهادی ما به شهر مشهد به شما کمک ‌کند تا بتوانید به راحتی از میان جاذبه‌ها و دیدنی‌های فراوان و متنوع این شهر، بهترین‌ها را انتخاب کنید و در طی یک برنامه ریزی دقیق و منطقی ، برای هر یک زمان کافی بازدید را در اختیار داشته باشید. در این برنامه همچنین مسیرهای دسترسی هم مد نظر قرار گرفته شده‌اند و شما در هر روز نزدیک‌ترین جاذبه‌ها به هم را خواهید دید.

برنامه سفر به مشهد

طول برنامه سفر مشهد، 3 روز کامل است.  بازهم از شما می خواهیم که به این نکته توجه کنید که ما روزهای رسیدن به مقصد و روز بازگشت را در برنامه های پیشنهادی مان لحاظ نمی کنیم، پس این مورد را در برنامه ریزی های خود در نظر بگیرید که شاید با روزهای رفت و برگشت طول برنامه شما به 4 یا 5 روز برسد. از طرفی دیگر برنامه سفر مشهد یک برنامه منعطف  و مهمتر از آن یک پیشنهاد است پس بدیهی است که شما می توانید هر جاذبه ای را که دوست ندارید را حذف و یا جایگزین کنید . البته اگر تصمیم گرفتید از جاذبه ای بازدید نکنید، لطفا به ساعت بازدیدتان از آن جاذبه و جاذبه های بعدی توجه داشته باشید تا خدایی ناخواسته با در های بسته روبرو نشوید.

روز اول برنامه سفر مشهد

حرم امام رضا (ع)

حرمِ امام رضا یا حرم رضوی مدفن علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان امامی است. این مکان که در مرکز شهر مشهد در واقع است، نزد شیعیان امامی به‌عنوان «حرم» و مکانی مقدس گرامی داشته می‌شود.حرم امام رضا مجموعه‌ای است که علاوه بر اینکه آرامگاهِ علی بن موسی الرضا  ؛ع ؛ را بعنوان کانون در خود دارد شامل  دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها نیز می شود .از مهمترین مساجد آن میتوان  مسجد بالاسر و مسجد جامع گوهرشاد را نام برد .وسعت حرم در طول سال های بعد از احداث آن اکنون به مساحتی  در حدود یک میلیون متر مربع رسیده‌است که آن را تبدیل به یکی از بزرگترین اماکن مذهبی جهان کرده‌است.

موزه حرم مطهر امام رضا (ع)

موزه‌های حرم مطهر رضوی، با ۱۶ گنجینه تخصصی در چهار ساختمان شامل موزهٔ قرآن و نفایس، موزهٔ مرکزی، موزهٔ تخصصی فرش و موزهٔ مردم‌شناسی در ۱۷ هزار متر فضای نمایشی، بیش از ۸ هزار قطعه نفیس را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. حضور در حرم مطهر رضوی چنان آرامشی به دلهای خسته می دهد و شمیم و عطر جاری از روضه منوره رضوی چنان بر روح ودل نوازش دارد که حضور در این مکان مقدس را نمی توان منحصر به ساعت و روز خاصی نمود ما به رسم ادب زیارت حضرت را در ابتدای برنامه روز اول گذاشتیم و شما به میزان ارادت خود می توانید در ساعات شب و یا نماز صبح که حال و هوای خاص دیگری دارد به دفعات به زیارت این مکان مقدس مشرف شوید .

حرم امام رضا برنامه سفر مشهد

آرامگاه نادرشاه

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار طراحی و ساخته شده‌است. ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل تدفین نادرشاه می‌باشد و از دو تالار موزه تشکیل شده‌است که یکی از آن‌ها موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش می‌دهد.این بنا که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت نیز رسیده است. در نزدیکی حرم مطهر و در چهارراه شهدا مشهد قرار دارد مجموعه باغ موزه نادری همه روزه از ساعت هشت صبح تا شانزده پذیرای گردشگران و بازدید کنندگان است.

بیشتر بخوانید: بهترین هتل های 5 ستاره مشهد

آرامگاه نادرشاه برنامه سفر به مشهد

گنبد سبز مشهد

گنبد سبز آرامگاه شیخ مؤمن استرآبادی مربوط به دوره صفویه است و در شهرستان مشهد، واقع شده و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است بنای تاریخی گنبد سبز شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام واقع شده‌است. وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان گنبد سبز ۸ ضلعی و دارای ۴ ایوان است. علاوه بر ایوان و طاق نماها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است.

گنبد سبز مشهد برنامه سفر به مشهد

کوهسنگی مشهد

کوهسنگی مشهد دومین مجموعهٔ تفریحی، علمی، و پارک بزرگ (پس از پارک جنگلی ملت) در شهر مشهد است. کوهسنگی شامل دو قله از قله‌های رشته‌کوه بینالود می‌باشد. این پارک که مجموعه‌ای تلفیقی از آب، سنگ و سرسبزی و نور است، مورد استقبال و توجه زائران و گردشگران قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌های ساخته‌شده در ایران است. کوهسنگی از راه خیابانی وسیع و عریض و مشجر، موسوم به خیابان کوهسنگی، که تا ایستگاه راه‌آهن مشهد ادامه می‌یابد، به بدنهٔ اصلی شهر مشهد متصل شده‌است. این خیابان تا سال‌ها، از خیابان‌های برتر کشور بود ساختمان موزهٔ بزرگ خراسان، با الگوبرداری از معماری کاخ کلات نادر، جلوهٔ زیبایی به این مجموعه داده است.

کوهسنگی برنامه سفر به مشهد

پارک جنگلی ملت

پارک ملت مشهد، قدیمی‌ترین بوستان شهر مشهد در سال ۱۳۴۳ در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی در مکانی که آن زمان خارج شهر بود احداث گردید اما به دلیل  توسعه شهری، این بوستان اکنون در قلب شهر مشهد قرار گرفته‌است. بوستان ملت یا به گویش مردم مشهد پارک ملت ، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بزرگراه وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته‌است. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان «فلکه پارک» در میان مردم مصطلح بوده‌است. مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار متر مربع (۷۲ هکتار) است و بیش از دوبرابر پارک لاله تهران و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به قدمت چند ده ساله‌است. این بوستان از بزرگترین، قدیمی‌ترین و در عین حال دیدنی‌ترین بوستانهای مشهد و همچنین کشور به شمار می‌رود.از قسمتهای مرکزی این پارک  تا قسمتهای شرقی آن شهربازی مشهد قرار گرفته‌است.

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به شیراز

پارک جنگلی ملت - برنامه سفر به مشهد

طرقبه

به اذعان اکثر ایران گردان و صاحب نظران مشهد دارای بهترین رستوران های کشور می باشد . یکی از ییلاقات نزدیک به مشهد که کانون رستورانها و غذاهای معروف مشهد می باشد بی شک طرقبه است . طرقبه که الان به درستی باید آنرا شهر طُرقَبه  نامید ،یکی از شهرهای شهرستان طرقبه شاندیز به شمار می‌آید که از جمله آبادی‌های بزرگ طوس قدیم بوده که در میان دره‌های سرسبز رشته‌کوه بینالود واقع گردیده است.

طرقبه دارای مراکز متعدد گردشگری است و یکی از مراکز حائز اهمیت گردشگری استان خراسان به شمار می‌رود. این منطقه کوهستانی زیبا دارای باغ‌های زیبا و پارک‌های زیادی است و به داشتن تپه‌های زیبا و شب‌های خنک در تابستان بسیار مشهور می‌باشد

بیشتر بخوانید: بهترین مناطق گردشگری ایران

رستوران ها و غذایی محلی طرقبه

طرقبه  دارای رستورانهای بسیار زیادی است . یکی از غذاهای محلی و بسیار معروف  طرقبه دیزی و آبگوشت است. یکی دیگر از غذاهای پرمصرف  نامی در میان گردشگران  شیشلیک است، که اساساً بره بریانی و گوشت و استخوان گاو به‌شکل حرف T همراه با برنج می‌باشد. یکی دیگر از غذاهای محلی طرقبه فسنجان است چون مردم این منطقه در باغ‌هایشان گردو دارند (این غذاهم با گردوی سابیده درست می‌شود) لذا مورد استفاده زیادی دارد. از دیگر غذاهای طرقبه می‌تواند قورمه را نام برد. این شهر با آب و هوای بهشتیش  به ریه های تنفسی مشهد هم معروف است.

طرقبه - برنامه سفر به مشهد

سد و دره چالیدره

چالیدره یکی از مکان‌های تفریحی نزدیک به طرقبه است . دریاچه سد چالی دره برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه ساخته شده و اساس منطقه گردشگری و تفریحی چالیدره مشهد میباشد. چالیدره از امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است و در سالهای اخیر به عنوان جاذبه های طبیعی این نقطه از مشهد محسوب میگردند. دره چالیدره که یکی از این جاذبه های طبیعی شهرستان طرقبه میباشد ،از طریق رودخانه ای به نام جاغرق تغذیه می شود که وجود این دره و رودخانه در کنار هم ،جاذبه طبیعی چشم نوازی را در این منطقه بوجود آورده است.

سد و دره چالیدره - برنامه سفر به مشهد

روز دوم برنامه سفر مشهد (راهنمای سفر مشهد)

سرزمین موج های آبی مشهد

اولین پارک آبی کشور و یکی از آن پارک های آبی است که کمتر کسی می تواند در سفر به مشهد، بی توجه از کنار آن بگذرد. این پارک در عین حال، یکی از بزرگترین پارک های آبی سر پوشیده در سراسر خاورمیانه نیز محسوب می شود در حال حاضر، در دو فاز مخصوص بانوان و آقایان در حال بهره برداری است و بنابراین  خانواده های بسیاری این مجموعه را برای تفریح کردن، انتخاب می کنند. اما ذکر این نکته بسیار حایز اهمیت است که  این پارک آبی تنها یکی از پارک های آبی مشهد است و شما در زمان های اوج سفر  و یا شلوغی این مجموعه می توانید روی گزینه های دیگر نیز حساب باز کنید. آژانس احمد زاده مشهد نمی تواند کیفیت این پارک آبی را به طور مستقل تایید یا رد کند. از آنجایی که پارک آبی سرزمین موج های آبی در عین اینکه طی سالهای گذشته شهرت زیادی کسب کرده است.

بیشتر بخوانید: چک لیست لوازم ضروری سفر

سرزمین موج های آبی مشهد برنامه سفر به مشهد

منطقه گردشگری سپاد

منطقه گردشگری سپاد و یا به عبارت بهتر مجموعه تجاری و بازار های خرید سپاد که در شمال شهر مشهد واقع‌شده است با مساحت 2 میلیون مترمربعی خود، میزبان بسیاری از  گردشگران داخلی و خارجی است. مجموعه گردشگری سپاد که به‌ عنوان مجهزترین منطقه گردشگری کشور نیز شناخته‌ شده است.

مجهزترین و کامل‌ترین مجموعه‌های تجاری و گردشگری

در نگاه بازدیدکنندگان، زیبایی ساختمان‌های الماس شرق و وصال فراموش نشدنی بوده است؛ اما در کنار این ساختمان‌های زیبا، بازار بین‌المللی شهید کاوه، بازار بین‌المللی خیام و سایر مجتمع‌های تجاری مجموعه بی‌نظیری را فراهم آورده است تا علاوه بر امکان یک خرید راحت ، فضای تفریحی برای بازدیدکنندگان وجود داشته باشد.

این مجموعه که به‌ عنوان مجهزترین و کامل‌ترین مجموعه‌های تجاری- گردشگری شرق کشور شناخته‌ شده است دارای مراکز تجاری و تفریحی شامل : مجتمع‌های تجاری، مجتمع پارک ساحلی آفتاب ، سیرک ملل ، سرزمین عجایب ، پارک علمی پروفسور بازیما ، پارک پرندگان ، شهر بازی سرزمین خورشید و …می باشد .این مجموعه بی نظیر در  مشهد، انتهای بلوار خیام شمالی واقع شده است .

منطقه گردشگری سپاد برنامه سفر به مشهد

شاندیز

شاندیز در ۱۵ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد.. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد شاندیز، دره‌های مصفا و رودخانه های پرآبی است، که به همراه درختان سر به فلک کشیده، گل‌های وحشی، آب و هوای معتدل شاندیز و رودخانه‌های روانی که از دامنه‌های شمالی کوه‌های بینالود سرچشمه می‌گیرند مناظر زیبایی را آفریده‌اند و گردشگران بسیاری را در تمام فصول سال به این ناحیه می‌کشانند . پوست و محصولات پوستی سوغات معروف و ناب این شهر است و کلیه محصولات پوستی مانند کت و کلاه و … از شهر شاندیز به دیگر شهرهای ایران ارسال می‌گردد. غذای معروف شاندیز، شیشلیک شاندیز است . مجموعه توریستی و گردشگری رستوران‌های پدیده شاندیز و مرکز خرید و تفریحات پدیده شاندیز یکی از جاذبه های بلامنزعه سالهای اخیر این شهر محسوب می شود .

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی چابهار

شاندیز برنامه سفر به مشهد

روز سوم برنامه سفر مشهد (راهنمای سفر مشهد)

بقعه ی هارونیه

بقعه ی هارونیه یکی از افسانه ای ترین بناهایی است که در مشهد وجود دارد و داستان و روایت حول و حوش آن بسیار زیاد است البته که به درستی هنوز هم کاربری و تاریخ ساخت آن مشخص نشده است.

هارونیه در ۲۵ کیلومتری شمال غربی مشهد قرار دارد و یکی از قدیمی ترین آثار شهر توس است که در ابتدای شهرک تاریخی توس و در نزدیکی آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. پروهشگران زیادی سال های متمادی است که بر روی این بنای تاریخی در حال تحقیق هستند تا راز و کاربری آن را کشف کنند. گفته شده است که زمان ساخت این بنا به قرن های هفتم یا هشتم هجری قمری باز می گردد؛ اما این موضوع هنوز به طور کامل ثابت نشده است.

هارونیه بنایی افسانه ای

در حقیقت هارونیه بنایی افسانه ای‌ست که کاربری اصلی آن هنوز شناخته نشده  اما از داستان های پیرامون آن یکی مربوط به قرن ها پیش بوده که می گفتند: هارون الرشید از این بقعه برای زندانی کردن مجرمان استفاده می کرده است، در برخی متون بجای مانده دیگر آمده است که این بنا محل شکنجه ی امام موسی کاظم و تعدادی از پیروان وی بوده است در بعضی کتابها هم از این بنا به عنوان نقاره‌خانه  و در سندی هم بعنوان مامونیه  نام برده شده است  و همین موضوع بازدید از آن را جذاب تر می کند و آن را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه های مشهد تبدیل کرده است. هارونیه در میان مردم مشهد با نام بقعه هارونیه، گنبد هارونیه و زندان هارون نیز شناخته می شود.

بقعه ی هارونیه برنامه سفر به مشهد

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی محل خاکسپاری حکیم ابوالقاسم فردوسی در طوس است. مجموعهٔ فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در طوس و در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر مشهد، میان دو روستای طوس سفلی و اسلامیه در مسیری منشعب از بزرگراه مشهد–قوچان، نزدیک به شهر تاریخی تابران و بقعهٔ تاریخی هارونیه قرار دارد. روستای پاژ زادگاه فردوسی در ۲۸ کیلومتری شرق آرامگاه فردوسی است.

آرامگاه فردوسی بارها ساخته و ویران شده‌است. مساحت کنونی مجموعهٔ آرامگاه نزدیک به شش هکتار و دربردارندهٔ باغ آرامگاه، استخر و تندیسی از فردوسی صدیقی در جلوی آن، بنای یادبود، ساختمان‌های اداری، کتابخانه، موزه و آرامگاه مهدی اخوان ثالث است. معماری داخلی بنا نیز دربردارندهٔ کاشی‌کاری‌ها، نقوش سنگی برجسته از داستان‌های شاهنامه و کتیبه‌هایی سنگی از سروده‌های فردوسی و دیگران است.

آرامگاه فردوسی - برنامه سفر به مشهد 

بازار رضا مشهد

بازار رضای مشهد در دوران محمدرضا شاه پهلوی وبه دستور وی  در سال ۱۳۵۵ توسط آرشیتکت معروف مهندس داریوش بوربور طراحی، و زیر نظر او ظرف یازده ماه با قید فرس ماژر و فوری  ساخته شد با توجه به حجم زیاد گردشگران و زائران شهر مشهد، تجارت در این شهر از گذشته رونق فراوانی داشته‌است. این بازار بی شک یکی از مهم‌ترین مراکز خرید زائرین و گردشگران در مشهد به‌شمار می‌آید.

مجتمع بازار رضا در نزدیکی مجموعه اماکن رضوی، در ضلع شرقی خیابان امام رضا واقع شده و با ساختار سنتی و مغازه‌های متعدد، محل خرید و فروش و تجارت زائران و مسافران و مجاوران است. این بازار در دو طبقه احداث شده‌است، در طبقه دوم آن کارگاه‌های کوچک طلاکاری ، انگشترسازی ،صنایع دستی، ، فیروزه تراشی و گلدوزی ایجاد شده‌است این بازار با وجود گذشت حدود چهل  و چند سال از  ساخت آن ، بافت سنتی  و شکل اولیه خود را حفظ کرده است.

بازار رضا - راهنمای سفر مشهد

حرم امام رضا (ع)

محبوب رضاست هرکه دل ریشتر است

از کعبه صفــــای این حـرم بیشتر است

اینجاست طبیبـــــــی کــه نــدارد نوبـت

هر دل که شکسته تر بود پیشتـر است

بعنوان حسن ختام برنامه هم زیارت حرم مطهر امام رضا را به شما پیشنهاد میکنیم امیدواریم که حض و بهره کافی رو از این بهشت واقع شده در مشهد برده باشید.

امیدواریم از این برنامه سفر مشهد لذت کافی را برده باشید

4.5/5 - (2 امتیاز)

محمود کرمی پور

محمود کرمی پور هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا