راهنمای سفرمجله گردشگریویزای کشورها

کشورهای بدون ویزا

حتما شما هم شنیده اید که کشورهای وجود دارند که برای سفر کردن به این کشورها نیازی به ویزا نیست  که  به کشورهای بدون ویزا معروف هستند.

ویزا چیست؟

اصلا برای داشتن یک سفر خارجی حتمأ باید ویزا داشت؟ پیشنهاد می کنیم به جای اینکه خودتان را درگیر مسائل اخذ ویزا کنید، لیست کشورهای بدون ویزا را تهیه و از بین گزینه های موجود بهترین انتخاب را داشته مقصد گردشگری را برای سفر انتخاب کنید. چمدان خود را ببندید و با ما همراه باشید، می خواهیم گذری به کشورهای بدون ویزا داشته باشیم.

پاسپورت یا ویزا؟

قبل از هر چیزی بهتر است است تکلیف خودمان را در رابطه با مدارک مورد نیاز برای سفر به کشورهای خارجی روشن کنیم. در این رابطه هنوز هم افرادی هستند که گمان می کنند پاسپورت همان ویزا است .جهت روشن شدن بهتر این موضوع در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پاسپورت ‌‌چیست؟

پاسپورت مدرکی است که تابعیت شما را به عنوان شهروند کشورتان نشان می دهد و در واقع مجوزی برای خروج از کشور است که توسط سازمان گذرنامه کشور صادر و تا مدت معینی (5سال) اعتبار دارد. فرقی نمی کند به کدام کشور سفر می کنید، برای خروج از کشور همراه داشتن پاسپورت الزامی است.

نکته: قبل از سفر حتماً مطمئن شوید که ممنوع الخروج نباشید و یا اینکه پاسپورت یا گذرنامه شما اعتبار کافی داشته باشد. اینجا کلیک کنید تا شما را به صفحه ممنوع الخروجی هدایت کنیم

ویزا چیست؟

ویزا مجوز ورود به کشورهای خارجی است و مسئولیت آن بر عهده کشوری است که می خواهید به آن سفر کنید. در خصوص اخذ ویزا کشورهای مختلف قوانین متفاوتی دارند، بطوریکه برای ورود به برخی کشورها ابتدا باید به سفارت آن کشور در ایران بروید و برای اخذ ویزا اقدام کنید که در صورت پذیرش و صدور ویزا، زمان زیادی را از دست خواهید داد. بعضی کشورها این روند را تسریع و با صدور ویزای فرودگاهی بصورت مهر یا برچسب در پاسپورت، در فرودگاه مقصد مجوز ورود به کشورشان را صادر می کنند. هر چند که ممکن است بنا به دلایلی ویزا برایتان صادر نشود و اجازه ورود به کشور خارجی را به شما ندهند، پس بهتر است خودتان را از دغدغه های اخذ ویزا یا روادید خلاص کنید و به کشورهای بدون ویزا سفر کنید.

به این کشورها بدون ویزا سفر کنید

با توجه به اعتبار پاسپورت ایران در سطح جهانی، برخی کشورها از قاره های مختلف ورود مسافران ایرانی را تنها با داشتن پاسپورت بلامانع می دانند. سفر به کشورهای بدون ویزا علاوه بر کاهش هزینه و عدم پروسه اخذ ویزا این امکان را به شما می دهد تا بدون نگرانی برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل در مقصد اقدام کنید. بهتر است بدانید که هم اکنون در حدود 47 کشور در دنیا وجود دارد که می توانید برای مقاصد گردشگری و توریستی بدون ویزا سفر کنید. در نظر داشته باشید که این آمار و ارقام نسبت به تعداد کشورهای جهان چندان بالا نیست؛ البته همین را هم به لطف رایزنی های وزارت امور خارجه بدست آوردیم. هرچند طی اقداماتی که در طی دوسال اخیر صورت گرفته سفر به برخی کشورهای آسیایی نظیر عراق تحت شرایطی (ماه محرم و صفر) بدون ویزا ممکن شده است.

کشورهای بدون ویزا در آسیا

1.ارمنستان: مدت قانونی اقامت 90 روز

2.مالزی: مدت قانونی اقامت 14 روز

3.ترکیه: مدت قانونی اقامت 90 روز

4.گرجستان: مدت قانونی اقامت 45 روز

کشورهای بدون ویزا در اقیانوسیه

1.ایالات فدرال میکرونزی: مدت قانونی اقامت 30 روز

2.جزایر کوک

3.نیووی

4.ایالات مستقل ساموآ

کشورهای بدون ویزا در کارائیب

1.دومینیکا: مدت قانونی اقامت 21 روز

2.هائیتی: مدت قانونی اقامت 90 روز

کشورهای بدون ویزا در قاره آمریکا

1.اکوادور: مدت قانونی اقامت 90 روز

2.ونزوئلا: مدت قانونی اقامت 15 روز

3.نیکاراگوئه: مدت قانونی اقامت 90 روز

4.بولیوی

کشورهای بدون ویزا در نیوزلند

1.جزایر کوک: مدت قانونی اقامت 31 روز

2.نیو: مدت قانونی اقامت 30 روز

کشورهای بدون ویزا در انگلستان

1.جزایر پیکریرن: مدت قانونی اقامت 14 روز

ویزای فرودگاهی، سریع ترین روش دریافت ویزا برای سفرهای خارجی

برخلاف کشورهایی که به ویزا برای ورود مسافران خارجی نیاز ندارند، کشورهایی هستند که صرف نظر از کاغذبازی های گرفتن ویزا در سفارت، ویزای فرودگاهی می دهند. ویزای فرودگاهی از انواع ویزا است که در فرودگاه مقصد صادر می شود. کاربرد ویزای فرودگاهی بدین گونه است که برای گرفتن آن نیازی نیست قبل از سفر و خرید بلیط هواپیما به سفارت بروید و روزها در انتظار صدور ویزا باشید.

بیشنر بخوانید: جایگاه ایران در بین گذرنامه کشورهای جهان

ویزای فرودگاهی تنها با پرداخت مبلغی در سریع ترین زمان بعد از ورود شما به فرودگاه مقصد صادر می شود. برای مثال تفلیس از مقصدهایی است که بعد از رسیدن به فرودگاه آن می توانید برای دریافت ویزای گرجستان اقدام کنید. در نظر داشته باشید که این نوع ویزا همان شرایط ویزای صادر شده در سفارت را دارد و در آن محدودیت های اداری و اقامتی مسافر مشخص می باشد و تنها تفاوتی که دارد تسریع سفر و دریافت ویزا در مقصد است.

در ادامه کشورهایی که ویزای فرودگاهی می دهند را معرفی می کنیم:

1.لبنان: مدت قانونی اقامت ۳۰ روزه قابل تمدید به دو ماه

2.سوریه: مدت قانونی اقامت ۹۰ روزه

3.تاجیکستان: مدت قانونی اقامت ۴۵ روزه فقط از طریق فرودگاه دوشنبه

4.تووالو: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

5.اوگاندا: مشروط به درخواست آنلاین

6.تانزانیا: مدت قانونی اقامت ۹۰ روز

7.بولیوی: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

8.تیمور شرقی: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

9.توگو: مدت قانونی اقامت ۷ روز

10.لائوس: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

11.کامبوج: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

12.ماداگاسکار: مدت قانونی اقامت ۹۰ روز

13.گینه بیسائو: مدت قانونی اقامت ۹۰ روز

14.مالدیو: مدت قانونی اقامت ۳۰ روزه

15.موزامبیک: مدت قانونی اقامت ۳۰ روزه

16.نپال: مدت قانونی اقامت  ۹۰ روز

17.پالائو: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

18.ساموآ: مدت قانونی اقامت ۶۰ روز

19.جمهوری آذربایجان: مدت قانونی اقامت ۳۰ روز

20.سیشل: مدت قانونی اقامت ۹۰ روز

21.عمان: 30 روزه (امکان دریافت ویزا به صورت آنلاین نیز وجود دارد.)

رواندا، مجمع‌الجزایر قمر، موریتانی، کیپ ورد، ساحل عاج، جیبوتی، ماکائو و سومالی از دیگر کشورهایی هستند که ویزای فرودگاهی می دهند.

***نکته***

با توجه به تغییرات مداوم قوانین مربوط به اخذ ویزا توصیه میشود قبل از اقدام به سفر با همکاران بخش ویزا در آژانس احمدزاده مشورت نمایید.

کشورهای بدون ویزا

اکنون که با کشورهای بدون ویزا آشنا شدید، می توانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط آب و هوایی و جاذبه های گردشگری انتخاب و برای خرید بلیط هواپیما خارجی و رزرو هتل های بین المللی نیز اقدام کنید.

در رابطه با سفرهای خارجی، همانطور که می دانید هیجانی توأم از ذوق سفر در کنار نگرانی های خرید بلیط برگشت یا مشکلات احتمالی در خصوص رزرو هتل و اقامت همراه مسافران است که اگر با برنامه ریزی دقیق انجام شود به سفری ایده آل تبدیل خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

محمود کرمی پور

محمود کرمی پور هستم

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا