درخواست ویزا

سلام به همراهان همیشگی عزیز آژانس هواپیمایی احمدزاده، میخواهیم درباره ویزا، انواع ویزا و درخواست ویزا با شما عزیزان صحبت کنیم و توضیح دهیم چگونه می توانید ویزا تهیه کنید، انواع ویزا را به شما معرفی می کنیم.

ویزا (Visa) چیست؟

به زبان ساده روادید یا ویزا مدرکی است دال بر اجازه ورود به کشور یا کشورهای دیگر برای مدت زمان معین و با هدف مشخص . این مدرک که می تواند به صورت یک برچسب یا مهر در گذرنامه فرد متقاضی ثبت و ظبط شود جزو سابقه سفر شخص حساب شده و در صدور ویزاهای بعدی برای خود آن کشور و حتی برای کشورهای دیگر بسیار موثر می باشد. توضیح کامل تر دراین خصوص اینکه برای اخذ ویزا بعضی از کشورها ( مثل کشورهای حوزه شنگن ، کانادا ، امریکا ، استرالیا ، ژاپن و …. ) داشتن تاریخچه سفر یا همان ( travel history ) یکی از شروط اساسی می باشد. ویزا می تواند یکبار ورود باشد، یعنی ویزای شخص پس از خروج و در پایان مدت آن بلافاصله لغو می شود. اما ویزای دوبار ورود و یا چند بارورود( مولتی )، به مسافر اجازه ورود دو یا چند بار به کشور مورد نظر با همان ویزا را می دهد. برخی کشورها ممکن است ویزاهای ورود مجدد را صادر کنند که به دارنده آن اجازه می دهد به طور موقت بدون تضعیف ویزا، خاک آن کشور را ترک کنند. اما معمولا حتی ویزای تجاری به طور معمول به دارنده آن اجازه نخواهد داد که بدون مجوز، در کشور میزبان کار اضافی انجام دهد. پس از صدور، ویزا به طور معمول در یک دوره زمانی مشخص استفاده شود. در برخی از کشورها، اعتبار ویزا به زمان اقامت در آن کشور است. اعتبار ویزا گاه نشان دهنده دوره زمانی ست که ورود به کشور مجاز است.

اخذ ویزا - آژانس احمدزاده

انواع ویزا؟

هر کشوری به طور معمول دارای انواع مختلفی از ویزا هستند که در انواع گوناگونی ارائه می شوند. متداول ترین انواع ویزا که معمولا بر اساس هدف سفر دسته بندی می شوندعبارتند از :

📌 ویزای ترانزیت

📌 ویزای کوتاه مدت و یا بازدید کننده که خود شامل چند نوع ویزا می شود

📌 ویزای بلند مدت

ویزای ترانزیت

اولین نوع ویزا ویزای ترانزیت است این ویزا معمولا برای عبور از یک کشور و با مقصدی خارج از آن کشور می باشند. ویزای ترانزیت معمولا با شرایط کوتاه مدت از چندین ساعت تا چندین روز بسته به مسافت و شرایط یک برنامه سفر اعتبار دارد . ویزای حمل و نقل هوایی توسط برخی از کشورها برای عبور از مرز هوایی، حتی بدون کنترل مدارک و گذرنامه فرد صادر می شود. گروه پروازی شامل کاپتانهای پرواز و مهمانداران ، راننده ها و برای سایر افرادی که در استخدام کشتی ها، قطارها، کامیون ها، اتوبوس ها و دیگر وسایل حمل و نقل بین المللی هستند صادر می شود.

اخذ ویزا - آژانس احمدزاده

ویزای کوتاه مدت و یا بازدید کننده

این ویزا برای بازدید های کوتاه مدت از یک کشور صادر می شود، بسیاری از کشورها، برای اهداف گوناگون برای این دیدارها تفاوت و تمایز قائل می شوند و در نتیجه خود این نوع ویزا به شاخه های ریزتری تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

1.ویزای دیدار

ویزای دیدار یا ویزای خصوصی برای دیدارهای خاص و خصوصی از ساکنان کشور مقصد صادر می شود.

2.ویزای پزشکی

معمولا برای تشخیص و یا طی یک دوره درمان در بیمارستان های کشور مقصد و یا استفاده از سایر امکانات پزشکی صادر می شود و بیشتر مخصوص کشورهایی که در رشته های پزشکی تخصص و یا امکانات بیشتر و بهتری دارند

3.ویزای ورزشی و هنری

این نوع ویزا همانگونه که از اسم آن پیداست برای وزشکاران و هنرمندان و یا کارکنان نهادهای بالاسری و حامی آن‌ها برای شرکت در رقابت ها، کنسرت ها، نمایش ها و یا رویدادهایی از این قبیل صادر می شود. ویزای تبادل فرهنگی هم برای هنرمندان و ورزشکاران شرکت کننده در برنامه تبادل فرهنگی صادر می شود.

ویزای زیارت

بهترین و بارزترین مثال برای ویزای زیارت، ویزای حج عربستان صعودی است. در تعریف این نوع ویزا باید گفت این نوع ویزا عمدتا برای افرادی صادر می شود که با هدف بازدید و زیارت از اماکن زیارتی و مذهبی راهی سفر می شوند، عربستان صعودی و ایران ، عراق و برخی کشورهای دیگر که در انها مراسم مذهبی خاصی برگزار می شود این نوع ویزا را صادر میکنند. این نوع ویزا، عموما با سرعت بیشتر وهزینه کم تری نسبت به سایر ویزاها صادر می شود.

 

ویزای توریستی

رایج ترین نوع ویزای صادرشده در تمام کشورهای جهان این تیپ  و این نوع از ویزاست که در حقیقت مجوزی است برای سفر با مدت محدود و انجام فعالیت های به غیر از فعالیت توریستی اعم از کارهای  تجاری و یا تحصیلی در آن مجاز نیست.

اخذ ویزا - آژانس احمدزاده

ویزای کسب و کار

ویزای کسب و کار یا ویزای تجاری مجوزی است که برای شرکت در تجارت کشور مقصد اعطا می شود. این ویزا معمولا از استخدام راس جلوگیری می‌کند و برای اشتغال دائم نیاز به ویزای دیگری است که به ویزای کار شهرت دارد.

ویزای ورودی ( VOA )

این ویزاها در فرودگاه یا بندرهای و مبادی ورودی کشورها به اشخاص اعطا می شود. در حقیقت دراکثر کشورهای دنیا بازدید کنندگان باید قبل از اینکه به خاک آن کشور وارد شوند، بایستی اقدام به درخواست ویزا کنند اما همه کشورها یک شرایط پیش بینی نشده را برای ویزای در بدو ورود در نظر می گیرند.

بعنوان مثال طبق مقررات ماده ۳۵ کنوانسیون ویزای شینگن، ممکن است ویزا یک فرد در شرایطی مانند انحراف پرواز صادر شود که باعث می شود مسافران هوایی به جای یک فرودگاه، از دو یا چند فرودگاه استفاده کنند.

برای توضیح بهتر میتوان به این مثال هم اشاره کرد که در سال ۲۰۱۰، آتشفشان ایسلند فوران کرد و موجب اخلال در سفرهای هوایی در سراسر اروپا شد، در این شرایط اتحادیه اروپا اعلام کرد که مسافران عادی بدون ویزا می توانند از مرزهای زمینی تمام کشورهای حوزه شنگن خارج شوند. طبق بخش ۲۱۲ قانون مهاجرت و تابعیت ، هرگاه مسافران در شرایط اضطراری و یا تحت غیر معمول و پیش بینی نشده، به بنادر آمریکا برسد، صدور ویزای این شخص به راحتی انجام می شود و ویزا به ایشان اعطا می گردد.

ویزای الکترونیکی (E-VISA)

دراین نوع ویزا در حقیقت بر اساس شماره پاسپورت و اطلاعات مندرج در آن ، برای هر فرد یک بانک اطلاعات کامپیوتری ذخیره می شود و بر همین اساس هیچ گونه برچسب، صدور و یا تمبر و مهری در گذرنامه شخص، قبل از سفر الصاق نمی شود. این برنامه از طریق اینترنت انجام می شود. برخی از کشورهایی که ویزای ورودی الکترونیکی صادر می کنند، عبارتنداز: کشور استرالیا ، بحرین ، کامیوج ، گرجستان و کشور نیوزلند و …..

چند نوع ویزای بلند مدت داریم؟

این نوع از ویزاها را نمی‌توان برای اقامت دائم درنظر گرفت اما در مقایسه با ویزاهای کوتاه مدت دارای اعتبار بسیار بیشتری هستند و خود به سه دسته اصلی تقسیم می شود که عبارتند از :

ویزای تحصیلی

Student Visa  یا ویزای تحصیلی مجوزی است که برای اشخاصی که قصد ادامه‌ی تحصیل در کشوری دیگر را دارند صادر می شود . شایان ذکر است که افرادی که برای کارهای تحقیقاتی قصد سفر و پرواز خارجی دارند باید به اخذ Research Visa بپردازند که خود زیرمجموعه ی ویزای تحصیلی است .

ویزای کار موقت

در حقیقت باید گفت که اخذ این ویزا کمی سخت است اما در عوض در مقایسه با ویزای تجاری دارای اعتبار بسیار بیشتری است. لازم به ذکر است که ویزای خبرنگاری زیر مجموعه‌ی این ویزا می‌باشدTemporary worker visa یا Journalist visa از طرف سازمان‌های مربوطه برای افرادی که دنبال ماموریت کاری در کشور مقصد هستند، صادر می‌شود.

ویزای اقامت یا Residence

افرادی که قصد اقامت برای مدتی طولانی در کشور مقصد دارند ( معمولا این ویزا یک ساله صادر می شود ) باید که این نوع ویزا را دریافت نمایند.این نوع ویزا معمولا به شرط سرمایه گذاری و یا با احراز تمکن مالی بالا برای افراد صادر می شود.

برای درخواست ویزا لطفا فرم زیر را پر کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

آخرین مقالات ویزا

کشورهای حوزه شینگن 2020
جهانگردی
رجبیان

کشورهای حوزه شینگن

آیا تا به حال نام کشورهای حوزه شینگن را شنیده اید؟ آیا می‌دانید کشورهای حوزه شینگن 2022 کدام کشورها هستند؟ اگر جز افرادی هستید که

توضیحات بیشتر »
ویزای فرانسه
اخذ ویزا
محمود کرمی پور

اخذ ویزای فرانسه

    فرانسه کشوری واقع شده در اروپای غربی است که بعد از آلمان پر جمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپا میباشد. پاریس پایتخت کشور فرانسه

توضیحات بیشتر »

ویزا مجوز ورود به کشور مقصد می باشد اگر چه برای برخی از کشورها  ویزا در بدو ورود صادر میگرددویزا مجوز ورود به کشور مقصد می باشد اگر چه برای برخی از کشورها  ویزا در بدو ورود صادر میگردد

الف) گرفتن وقت از سفارت

ب) پر کردن درخواست ویزا

پ) اماده سازی مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت که با توجه به کشور مقصد متغییر میباشد.

ج) ارسال مدارک به سفارت یا مراجعه حضوری جهت مصاحبه و انگشت نگاری .

ویزای شینگن ، مجوز ورود زمینی یا هوایی  به 22کشور اروپایی عضو شینگن است.

وقت سفارت :جهت مراجعه به سفارت برای انجام امور ویزا یا تاییدیه مدارک

ارسال پاسپورت به سفارت خانه  کشور  ثالث و مورد تایید کشورهایی که در کشور مبدا سفارتخانه ندارند ، جهت الصاق ویزا در پاسپورت و بازگرداندن آن به مبدا توسط نمایندگان دفاتر مسافرتی.

به علت حضور کارشناسان متخصص و با تجربه در امور ویزا ، همکاران ما در شرکت خدمات مسافرتی احمدزاده می توانند درخواست های شما را در زمینه ویزا ، وقت سفارت و پیکاپ پاسپورت در اسرع وقت و با اطمینان خاطر انجام دهند.

با تعیین وقت قبلی و پرداخت هزینه ی مربوطه با شماره تلفن جهت تعیین وقت تماس بگیرید 05132216660

دکمه بازگشت به بالا