ایرانگردیراهنمای سفرطبیعت گردیمجله گردشگری

اقامتگاه بوم گردی چیست؟

اقامتگاه بوم گردی یا Ecolodge پدیده‌ای است که از سال 1990 ایجاد شد تا به معرفی یک اقامتگاه از نظر ساختار و نوع فعالیت مورد نظر بپردازد. در این مطلب به بررسی هرآنچه پیرامون اقامتگاه بوم گردی باید بدانید، خواهیم پرداخت.

منظور از اقامتگاه بوم گردی درواقع اکو توریسم یا فعالیت صنعت گردشگری است. به‌ این‌ ترتیب سود حاصل از درآمد این صنعت برای توسعه جامعه میزبان صرف می‌شود. به این وسیله، گردشگران با طبیعت و فضای منطقه آشنا می‌شوند . می‌توان گفت اکو توریسم بر اساس صنعت گردشگری برای حفاظت و معرفی جهان طبیعی پیرامون ما پایه‌گذاری شده است. کلمه بوم گردی با مفهوم گردشگری اطلاق می‌شود که برای دیدن یک منطقه یا مکان و جاذبه‌های مربوط به آن ناحیه مسافرت می‌کند و برای شناخت بیشتر دنیا، این سفر را انجام می‌دهد، اما باید سفر به‌ گونه‌ای باشد که به فضای طبیعت و محیط منطقه زیان و آسیبی وارد نشود.

هدف از تشکیل اقامتگاه بوم گردی چیست؟

افراد علاقه‌مند به صنعت توریسم و گردشگری، برای حمایت از این صنعت و حفاظت محیط‌ زیست به ترویج این صنعت می‌پردازند. در حال حاضر تعداد زیادی از کشورها و مناطق مختلف جهان، برای ایجاد استانداردهای موردنیاز جهت گردشگری و گردشگری سبز، تلاش‌های زیادی انجام داده‌اند بنابراین سعی شده است تا نمونه‌های اقامتگاه‌های بوم گردی را برای شما معرفی کنیم تا درصورتی‌که تصمیم به سفر بوم گردی داشتید، یا برای تهیه بلیط در حال اقدام هستید، با استانداردهای یک اقامتگاه مناسب آشنایی داشته باشید. لازم به ذکر است که آژانس احمدزاده برای تهیه و رزرو بلیط در داخل کشور و تورهای خارجی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما عزیزان باشد.

بیشتر بخوانید: چک لیست لوازم ضروری سفر

اهداف اقامتگاه‌های بوم گردی چیست؟

1.توجه به محیط ‌زیست از طریق مدیریت بازیافت یا پسماند

یکی از اصول حفظ محیط‌ زیست مدیریت پسماند و تفکیک زباله‌های خشک و تر هست. به‌ این‌ ترتیب هر کس مسئول نظافت و پاکیزگی محیط اطراف خود خواهد بود.

اقامتگاه بوم گردي چيست - آژانس احمدزاده مشهد

2.استفاده صحیح از انرژی

در اقامتگاه‌های بوم گردی، افراد با منابع انرژی مختلف آشنایی پیدا می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال در شهرهای گرم، انرژی خورشیدی و بادی یک منبع مناسب برای تولید انرژی برق تعریف‌شده است و مسافران با چگونگی تولید این انرژی‌ها از طریق پنل های خورشیدی و توربین‌های بادی آشنا می‌شوند. در برخی روستاها از نفت و گاز مایع، برای تولید انرژی حرارتی و سوخت استفاده می‌شود ولوله کشی گاز در این مناطق هنوز صورت نگرفته است بنابراین باید از این انرژی‌ها به شکل مناسب استفاده کنند تا با کمبود مواجه نشوند.

بیشتر بخوانید: بهترین مناطق گردشگری ایران

اقامتگاه بوم گردي چيست - آژانس احمدزاده مشهد

  1. مصرف بهینه آ ب و صرفه‌جویی در مصرف آن

زندگی همه موجودات وابسته به آب هست و در مناطق گرم و خشک، آب بسیار از اهمیت زیادی برخوردار است، بنابراین افراد ساکن در این مناطق با اصول مصرف بهینه این مایه حیات آشنایی دارند و گردشگران نیز در طی دوران سفر خود از ارزش این منبع گران‌بها، مطلع می‌شوند.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی املش گیلان

کویر - آژانس احمدزاده مشهد

 اقامتگاه بوم گردی مناسب چه افرادی است؟

اقامتگاه بوم گردی جهت پذیرایی از افرادی است که به روش و سبک سنتی، بومی و محلی آن مکان، شهر و کشور علاقه داشته باشند. درصورتی‌که برای سفر به یک شهر یا کشور توسط تور یا آژانس، هتلی را رزرومی کنید، شاید کمتر بتوانید با سبک زندگی عامیانه منطقه، آشنایی پیدا کنید. درواقع اقامتگاه‌های بوم گردی به شما شانس بیشتری جهت شناسایی زبان و آداب منطقه را خواهد داد.

حتما بخوانید: چه چیزهایی در هتل ها رایگان هستند؟

معمولاً اقامتگاه‌های بوم گردی به‌ وسیله اهالی همان منطقه اداره و مدیریت می‌شود. افراد بومی محله با ایجاد فضایی آرام و آرایشی کاملاً سنتی و محلی از میهمانان خود پذیرایی می‌کنند. در این اقامتگاه‌ها اغلب غذای مربوط به همان منطقه و به سبک محلی سرو می‌شود. اصولاً از ظروف و امکانات موجود در منطقه برای پذیرایی و سرو غذا استفاده می‌شود. از دیگر ویژگی اقامتگاه‌های بوم گردی می‌توان به تورهای مربوط به آن ناحیه نیز اشاره کرد .به‌ عنوان‌ مثال در مناطق کویری و بیابانی علاقه‌مندان به ورزش‌های مناسب با این منطقه آشنا می‌شوند و می‌توانند از تجاربی مانند شترسواری، استفاده از خودروهای مخصوص شن و ماسه استفاده کنند. همچنین می‌توانند با اجرام آسمانی در شب‌های کویر آشنا شوند. یا در مناطق دریایی و ساحلی گردشگران می‌توانند با رنج سواری، قایق موتوری، ماهیگیری، فوتبال ساحلی، تور دریایی و سفر به اعماق دریا، از سفر خود لذت بیشتری ببرند و با کوله باری از خاطره و عکس، از سفر بوم گردی به شهر و دیار خود بازگردند.

حتما بخوانید: ماسال کجاست؟

اقامتگاه بوم گردي چيست - آژانس احمدزاده مشهد

نمونه‌های مختلف اقامتگاه‌های بوم گردی

امروزه در هر منطقه، شهر و استان تعدادی اقامتگاه برای علاقه‌مندان به بوم گردی ایجادشده است. از انواع این اقامتگاه‌ها می‌توان به خانه‌های صخره‌ای، کپرهای صحرانشین‌ها، سیاه‌چادرهای عشایر، کاروانسراهای سنتی و قدیمی، کمپ‌ها و مسافرخانه‌های طبیعی و نیز دهکده‌های کاملاً ساده و روستایی اشاره کرد. معمولاً خانه‌های مربوط به بوم گردی از چوب، خشت و یا سنگ ساخته می‌شوند.

حتما بخوانید: چمستان یکی از دیدنی ترین جاهای مازندران

حال باید دانست که اقامتگاه موردنظر آیا جهت بوم گردی از شرایط مناسبی برخوردار است یا خیر؟ برای این‌که به این سؤال پاسخ دهیم، باید بدانیم که معمولاً اقامتگاه‌های مربوط به بوم گردی، دارای ویژگی‌های متفاوتی می‌باشند که به شناسایی این ویژگی‌ها می‌پردازیم.

  • طراحی بومی

هدف از طراحی و ساخت اقامتگاه‌های بوم گردی آشنایی بافرهنگ، آداب و سنن منطقه است، بنابراین از طراحی و آرایشی ساختمان و معماری بنا، شما خواهید دانست که اقامتگاه به‌منظور بوم گردی ایجادشده است یا خیر، امروزه از خانه‌ها و مکان‌های قدیمی برای این امر استفاده می‌شود و معماران با مرمت و احیا بنا، جهت بوم گردی، ساختمان را به سبک سنتی بازسازی می‌کنند. البته گاهی از اقامتگاه‌هایی نظیر سیاه چادر ، نیز برای بوم گردی استفاده می‌شود که با توجه به منطقه، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی مازندران

شب اقامتگاه بوم گردي چيست - آژانس احمدزاده مشهد

  • غذاها و نوشیدنی‌ها

درصورتی‌که به بوم گردی علاقه‌مند باشید می‌توانید از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های خاص آن منطقه استفاده کنید. به‌این‌ترتیب شما از میان وعده‌های بومی و دم‌نوش‌های محلی نیز استفاده خواهید کرد و خاطره‌ی، هم‌جواری با اهالی منطقه را در کنار چشیدن غذای محلی آن‌ها، برای همیشه در ذهن داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ایرانگردی در زمستان

غذا و نوشیدنی - اقامتگاه بوم گردي چيست - آژانس احمدزاده مشهد

  • طراحی و آرایه‌گری اقامتگاه بوم گردی

درصورتی‌که در یک اقامتگاه بوم گردی اسکان داشته باشید، می‌توانید از نحوه آرایه‌گری آن، حس کنید که واقعاً در بطن همان فرهنگ و منطقه قرارگرفته‌اید، اغلب برای آرایه‌گری محل اقامت از صنایع‌دستی مربوط به همان منطقه استفاده می‌شود. این صنایع‌دستی شامل: سفره غذا و محل غذاخوری، نوع رختخواب و تخت، کرسی و مخده، فرش و زیرانداز، چراغ‌دستی و سایر ملزومات یک‌منزل که جهت رفاه ساکنین است، فراهم می‌شود.

حتما بخوانید: معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران

اقامتگاه بوم گردي چيست

  • میزبانان اقامتگاه‌های بوم گردی

اغلب افرادی که به‌عنوان میزبان از مسافران گردشگر پذیرایی می‌کنند، بالباس‌های سنتی و بومی همان منطقه مشغول خدمت می‌باشند. به‌این‌ترتیب گردشگران بافرهنگ و نوع پوشش مردم منطقه آشنایی بیشتری پیدا می‌کنند. برخلاف میزبانان هتل‌ها که بر اساس قواعد و ضوابط خاص با میهمانان و مسافران در تماس می‌باشند.

حتما بخوانید: لاکچری ترین و لوکس ترین جزیره های دنیا

اقامتگاه بوم گردي چيست

چگونگی تهیه بلیط اقامتگاه بوم گردی

در صورتی‌ که در شهر خود به سایت آژانس ایران‌گردی و جهانگردی احمدزاده مراجعه نمایید، می‌توانید اطلاعات لازم در مورد اقامتگاه‌های بوم گردی، چگونگی تهیه بلیط، رزرو هتل داخلی مورد علاقه و سایر اطلاعات مربوط به این زمینه را کسب نمایید. به یاد داشته باشید، سفر بوم گردی تجربه‌ای لذت‌بخش و تکرارناشدنی برای شما خواهد بود، درصورتی‌که می‌خواهید قبل از سفر اطلاعات لازم را در مورد ملزومات سفر به دست آورید می‌توانید با دریافت اطلاعات چه به‌ صورت آنلاین و چه به‌ صورت غیر اینترنتی از طریق آژانس احمدزاده با خاطری آسوده، سفری مطمئن و لذت بخش برای شما فراهم خواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا