ایرانگردیجاذبه های گردشگریجنگلراهنمای سفرشهرهاطبیعت گردیمجله گردشگریمقاصد گردشگری

معرفی صومعه سرا

شهر صومعه سرا، نمونه ای از خروارها زیبایی و شگفتی در شهرهای شمالی کشورمان است. آنچه در این کنج دنج دنیا انتظارتان را می کشد، آرامشی است که در جوار تالاب های بکر و دست نخورده، جنگل های سرسبز، دشت های وسیع نصیبتان می شود. آثار باستانی و تاریخی این شهر، از چشم گردشگران دور نمانده و آن را به یکی از مناطق توریستی و گردشگری تبدیل کرده است. در این مقاله با معرفی شهر صومعه سرا همراه شما هستیم.

 صومعه سرا کجاست؟ ( جاهای دیدنی صومعه سرا)

خوشبختانه برای رسیدن به این مقصد می توانید با خرید بلیط هواپیما، در فرودگاه رشت پیاده شوید. صومعه سرا در غرب رشت و 25 کیلومتری این شهر قرار دارد. تا فومن 12 کیلومتر فاصله دارد اما فاصله صومه سرا تا ساحل دریا زیاد است. اما برای رسیدن به تالاب انزلی از شمال صومعه سرا راهی نیست. این شهر خوش آب و هوا از خاور به رشت و شفت از باختر به رضوانشهر و ماسال و از جنوب به فومن میرسد. البته بهتر است بدانید که مردم محلی این شهر را با نام سوماسرا می شناسند و در گویش محلی، صومعه سرا به این نام مشهور است.

نقشه شهر صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

راهنمای سفر صومعه سرا

در این بخش از مقاله یک راهنمای سفر صومعه سرا کامل به شما معرفی می کنیم.

کدام فصل به صومعه سرا سفر کنیم

اگر عاشق دیدن پرندگان مهاجر هستید فصل زمستان و بهمن ماه بهترین زمان برای سفر به صومعه سرا است، چون در این زمان پرندگان از سرمای سیبری روسیه به تالاب های انزلی پناه می­آورند. تابستان هم که فصل گشت و گذار در جنگل و راه رفتن در مسیر رودخانه های پرآب و خروشان است. بنابراین پیشنهاد می کنیم گزینه های تور شمال را رد نکنید. آژانس ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده در فصل بهار برای شرکت کردن در جشن توت فرنگی شهر صومعه سرا از شما دعوت می‌کند.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی املش گیلان

صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

رودخانه های خروشان در صومعه سرا

با معرفی شهر صومعه سرا همراه شما هستیم تا بدانید که قرار است در این مقصد، 10 تا از 40 رودخانه استان گیلان را ببینید. این رودخانه های خروشان همگی از فومن و ماسال گذشته و پس از گذر از صومعه سرا به تالاب های منطقه می ریزند. شاندری یا ماسوله رودخان، پلنگ رود، پسیخان و گازرودبار از رودخانه های زیبای این دیار هستند.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی مازندران

راهنمای سفر صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

تالاب های بکر و دست نخورده صومعه سرا

باید بدانید یکی از جذاب ترین بخش های صومعه سرا که از شهرهای زیبای شمال است، تالاب های این منطقه است. این تالاب ها باعث پیدایش حیات و روح سبز زندگی در اطراف شده است. این تالاب ها با طبیعت بکر و دست نخورده میزبانی برای مسافرانی است که فقط به دنبال آرامش و ریلکس کردن هستند.

اکو سیستم این تالاب ها با پرندگان زیبا و نادر آن را زیست گاهی طبیعی برای حیوانات، سرزمینی پر بازده برای کشاورزان و تفریحگاهی برای گردشگران کرده است.

تالاب سیاه کشیم، هند خاله، سلکه و سرخانکل همگی از تالاب های زیبا و بکری هستند که در امتداد تالاب انزلی قرار دارند و جزو بهترین مناطق گردشگری ایران محسوب می شوند. از جمله پرندگان رها شده در این تالاب می توان عروس غاز، مرغابی و غاز پاکوتاه نام برد که زمستان ها در این تالاب­ها آشیانه سازی می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی جاهای بکر ایران

راهنمای سفر صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

تالاب سیاه درویشان، زیستگاه پرندگان نایاب

آنچه در تالاب سیاه درویشان مایه شگفتی گردشگران و توریست ها می شود، تجمع پرندگانی چون لک لک، کیلار، فیلوش، خوتکای پر سفید و گونه های زیبایی از جانداران دریایی است که در این تالاب زیبا می­توانید از نزدیک ببینید و لذت برید.

از سروصدای و تماشای پرندگان که فارغ شدید به صدای پای زندگی در این تالاب گوش دهید. صدای داد و فریاد بچه ها، گردش باد در میان شالیزارها، پرتقال های گرد و نارنجی که بر شاخه درختان سنگینی میکند و رفت و آمد مردم کوچه و بازار بخشی از زندگی است در اطراف این تالاب جریان دارد. تالاب سیاه درویشان در حاشیه جنوبی تالاب انزلی واقع شده که می توانید با قایق هم در آن گردش کنید.

بیشتر بخوانید: قلعه رودخان گیلان

راهنمای سفر صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

آثار باستانی و تاریخی صومعه سرا

شهر تاریخی هفت دغنان، انتقام تاریخی مارها

شهر باستانی هفت دغنان یکی از زیباترین مناطق شمال است که از جذابیت های گردشگری برای بازدید کنندگان محسوب می شود. البته سال ها است که این شهر متروکه شده و کسی در آن ساکن نیست. افسانه ای قدیمی میان مردم محلی دهان به دهان می­گردد، روایت ماری که در این شهر بچه ای را در گهواره نیش می زند. پس از کشتن مار توسط مردم، مارهای زیادی برای انتقام گرفتن راهی این شهر شدند و مردم را مجبور به خالی کردن شهر هفت دغنان کردند.

این سایت تاریخی که از بازمانده های تاریخی دوران پیش از اسلام است به گسکر هم معروف است که تا زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار، اراضی، زمین ها و ساختمان های زیادی داشته که امروزه در زیر انبوه درختان پنهان شده است. جز بعضی پل های خشتی، معابر تاریخی، خانه های ویرانه، استخری قدیمی که محلی برای ذخیره آب بوده و خانه های ویرانه، اثری از این شهر تاریخی به جا نمانده است.

به هر حال اگر مایلید از آثار به جا مانده هزاران سال قبل که گواهی بر پیشینه پرافتخار و تمدن و تاریه استان گیلان است، دیدن کنید از قلب جنگل های گسکران بگذرید.

بیشتر بخوانید: زیباترین جاده های ایران

راهنمای سفر صومعه سرا - آژانس احمدزاده مشهد

پل گازربار، پلی بر روی چشمه

هنگام معرفی شهر صومعه سرا خوب است بدانید یکی از بناهای تاریخی ایران به جا مانده از دوران قاجار یا صفویه پل گازربار نام دارد. این پل بر روی یک چشمه اصلی و 4 چشمه فرعی بنا شده که در ساختش از مصالحی چون خشت و آجر استفاده شده است. دیدن پل آجری نه چندان بلندی که از دو طرف شیب ملایمی دارد شما را به یاد چه چیزی می اندازد؟

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی مازندران

معرفی شهر صومعه سرا

مرغانه پرد، خوردنی یا دیدنی؟

مرغانه پرد نام یکی از غذاهای گیلانی نیست حتی نام بازار تخم مرغ فروشان هم نیست، مرغانه پرد، پل های تاریخی در صومعه سرا است که در زبان گیلکی به معنای تخم مرغ است و از ان جا که این پل های هلالی شبیه تخم مرغ هستند به این نام معروف شده اند در شهر صومعه سرا از پل ها نمونه های زیادی دیده می شود.

بیشتر بخوانید: ماسال کجاست

معرفی شهر صومعه سرا

مناره آجری گسکر، شکوه معماری ایرانی

از بناهای تاریخی و قدیمی به جامانده از دوران سلجوقیان مناره بازار یا مناره آجری گسکر است. آجرهایی که در ساخت این بنا به کار رفته اند از جنس ساروج و ملات ساختمانی قدیمی هستند. از این مناره که از معروف ترین بناهای تاریخی ایران است برای تعیین زمان دقیق طلوع و غروب خورشید استفاده می شده. آنچه در این مناره مایه شگفتی گردشگران می­شود ساختمان مخروط مناره با سقفی دایره ای شکل آن است که شکو و عظمت معماری ایرانی را به رخ همگان می کشد. معماری خاص این بنا از جاذبه های این بنا است چون هر چه به نوک ساختمان نزدیک تر می شوید قطر آن کم و کم تر می شود. این بنا بر روی زمین 19 متر فضا اشغال کرده که مساحت قسمت های فوقانی به 2.35 سانتی متر می رسد. این بنا در ابتدا یک مناره 30 متری بوده که به مرور زمان و با تغییرات جوی و سیل و زلزله تنها 12 متر از آن باقی مانده است.

بیشتر بخوانید: بهترین مناطق شمال برای مسافرت کجاست؟

معرفی شهر صومعه سرا

دیدنی های طبیعی صومعه سرا

تالاب گل لاله، آرامش در کنار گل ها

مطمئن باشید تالاب گل لاله یکی از زیباترین مناطق ایران برای سفرهای تفریحی است که از دیدنش سیر نمی­شوید. تالابی غرق در گل های سرخ و سفید شما را سرشار از آرامش و سکوت می­کند طوری که دلتان می خواهد ساعت ها بدون هیچ حرفی فقط به تماشای این جلوه باشکوه عالم هستی بنشینید. این تالاب در فاصله 5 کیلومتری صوفیانده قرار گرفته که از صومعه سرا برای رسیدن به آن نیاز به طی مسیر طولانی نیست.

بیشتر بخوانید: معرفی طبیعت و جاهای بکر ایران

معرفی شهر صومعه سرا

کوهستان تنیان، مکانی برای رفع خستگی

یکی از بانشاط ترین و دل انگیزترین مناظر کوهستانی که روح و روان تان را به بازی می­گیرد را هنگام معرفی شهر صومعه سرا در منطقه کوهستانی تنیان می­بینید. تنیان 11 روستای مختلف دارد که که چندین بقعه متبرک از جمله بقعه علی اکبر تنیان که به گرده کوه نیز مشهور است در این منطقه قرار گرفته است. ساعتی توقف در این منطقه زیبا خستگی ساعت ها و روزها کار کردن را از تنتان خارج می کند. چشمه­ها، غارهای طبیعی و قله های نه چندان بلند در این جلگه سرسبز با آب و هوایی دلپذیر تصویری رویایی از این منطقه را پیش چشم همه گسترده است.

بیشتر بخوانید: چمستان یکی از دیدنی ترین جاهای مازندران

معرفی شهر صومعه سرا

بندر پیربازار، محبوب ناصر الدین شاه قاجار

پس از معرفی شهر صومعه سرا خوب است بدانید یکی از اولین بنادر دریای خزر و اولین بندر صومعه سرا، بندر پیر بازار بوده. آب و هوای دلپذیر بندر پیربازار گردشگران زیادی را به سوی خود می­کشاند. حتی ناصر الدین شاه قاجار هم از علاقه مندان به این بندر بوده و  سفر اروپایی اش را از همین جا آغاز کرده است. علاقه ناصر الدین شاه به این بندر تنها به شروع سفرش ختم نمی شود. ناصر الدین شاه آن قدر به این بندر علاقه مند شده بود که می خواست نام خودش را بر این بندر بگذارد اما حاکم پیر بازار با نصایح دوستانه شاه قاجار را از این کار منع کرد.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی چالوس و رامسر

معرفی شهر صومعه سرا

روستاهای جذاب در صومعه سرا

جشنواره توت فرنگی در روستای صوفیانده

حتما برایتان جالب خواهد بود هنگام معرفی شهر صومعه سرا وارد روستای توت فرنگی شوید، پس سعی کنید در فصل بهار مسافر تور شمال باشید تا بتوانید در این جشنواره شرکت کنید. شاید باورتان نشوید ولی خوب است بدانید در این روستا هیچ آدمی بیکار نیست و این روستا برای همین مشهور به روستای بدون بیکار است. مگر می شود در کنار طبیعت سبز و خرم و در جوار زمین بخشنده بیکار بود و از برکات آن بی بهره ماند؟

بیشتر بخوانید:

معرفی شهر صومعه سرا

روستای نوخاله، پاتوق اسب های وحشی و اهلی

سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده در زیباترین شهرهای شمال به شما پیشنهاد می­دهد از روستایی سرسبز و خرم در صومعه سرا با رودخانه ای وسیع، مرتعی سر سبز و پوشش گیاهی زیبا دیدن کنید. باورکردنی نیست اگر بدانید این روستا زیستگاه اسب ها و گاوهایی است که دیدنشان حسابی شما را هیجان زده می­کند. داشتن بیمه مسافرتی از ضروریات سفری بی خطر و مخصوصاً در مواجهه با حیوانات اهلی و وحشی است.

بیشتر بخوانید: جنگل های مازندران

معرفی شهر صومعه سرا

بازارهای محلی صومعه سرا

خریدی لذت بخش از بازار محلی یکشنبه بازار

اگر می خواهید از بوی سبزی های تازه محلی، ماهی تازه، ترشی، زیتون و غیره مدهوش نشوید بهتر است این بازار را از فهرست بازدیدهایتان دریکی از زیباترین شهرهای شمال، صومعه سرا، حذف کنید. چون به محض قدم گذاشتن در یکشنبه بازار صومعه سرا نمی­توانید خویشتن داری کنید و وقتی به خود می­آیید که دستانتان از سبزی دلال گرفته تا ترشی ها و لواشک ها و سایر محصولات تازه محلی پر شده است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی دماوند

معرفی شهر صومعه سرا

چهارشنبه بازار روستای کسما و پایگاه دلیران جنگل

اگر آوازه میرزا کوچک خان جنگلی و رشادت هایش به گوش تان رسیده باشد، خبر خوب این که در یکی از زیباترین شهرهای شمال می­توانید خاستگاه قیام جنگل و روستایی که به نام میرزا کوچک خان جنگلی پیوند خورده است را از نزدیک ببینید. جنگل های اطراف این روستا پوشش خوبی برای قیام جنگل و پایگاه امنی برای اختفای یاران میرزا کوچک خان بود. در این روستا می توانید حمامی قدیمی و 100 ساله با دو حوض آب گرم و سرد را ببینید جالب ترین قسمت این حمام 9 گنبد روی سقف بوده که روشنایی حمام را تامین می کرده. روستای کسما یکی از ناشناخته ترین و زیباترین مناطق دیدنی ایران در 3 کیلومتری صومع هسرا قراردارد و فقط 8 دقیق تا مرکز شهر فاصله دارد.

یکی از دلایل معروفیت این روستا چهارشنبه بازار آن است که اگر فرصت کردید حتماً سری به آن بزنید تا متوجه شوید شهرت این بازار بی دلیل نیست.

بیشتر بخوانید: آبشار لوه گلستان

معرفی شهر صومعه سرا

ایرانگردی با تورهای داخلی احمدزاده

سفرهای خانوادگی همیشه پرخاطره و هیجان انگیز است. اگر برای سفرهای خانوادگی از تورهای گردشگری استفاده کنید، دغدغه هایتان کمتر می­شود و فرصت بیشتری برای گذران اوقاتی خوش در کنار خانواده خواهید داشت. تورهای داخلی آژانس ایرانگردی و گردشگری احمدزاده فرصتی طلایی برای سفر خاطرانگیز در کنار عزیزانتان است. کافی است یک بار مسافر تورهای گردشگری احمدزاده باشید تا مشتری دائم ما شوید.

سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده، یکی از معتبرترین سایت‌های خدمات مسافرتی است.

5/5 - (2 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا