ایرانگردیجنگلراهنمای سفرشهرهامجله گردشگری

جاهای دیدنی چالوس و رامسر

جاهای دیدنی چالوس و رامسر تمامی ندارد، نه می توان از طبیعت بکر و دست نخورده جنگل ها گذشت نه از زلالی دریاچه های آب شیرین؛ نه می­شود دیدنی های چالوس و رامسر در تالاب ها را از قلم انداخت و نه  از مرداب های زیبای چالوس و رامسر چشم پوشی کرد. بهتر است برای گشت و گذار در چالوس، وقت و زمان کافی در اختیار داشته باشید تا پس از عبور از جاده پر پیچ و خم چالوس از زیبایی های این سرزمین شگفت انگیز، نهایت لذت و بهره را ببرید. در این مقاله شما را با مکان های دنج و دیدنی چالوس تا رامسر آشنا می کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

چالوس کجاست؟

چالوس از شهرهای استان مازندارن و جلگه ای در کرانه دریای خزر است. این شهر از دو بخش مرکزی و کلاردشت تشکیل شده است. چالوس از غرب با تنکابن و از شرق با نوشهر همسایه است. دامنه شمالی این شهر در حاشیه دریای خزر واقع شده و از جنوب با کوه های البرز و استان تهران هم جوار است. یکی از زیباترین و محبوب ترین دیدنی های چالوس همان جاده پر پیچ و خمی است که لقب چهارمین جاده زیبای دنیا را از ان خود کرده است.. طبیعت زیبای اطراف جاده چالوس و پیچ و خم های فراوانش، تصویری رؤیایی از مسیری دوست داشتنی است برای رسیدن به زیبایی های بی حد و اندازه این لوکیشن پرطرفدار است.

بسیاری از گردشگران تنها به گذر از جاده های سرسبز چالوس بسنده نمی کنند و با اقامت شبانه در چالوس، خودشان را برای یک روز مهیج و دوست داشتنی آماده می کنند. اگر در چالوس جایی برای ماندن ندارید یا با اقامتگاه های آنجا آشنایی ندارید، رزرو هتل خود را به ما بسپارید. فقط کافی است وارد آژانس هواپیمایی احمدزاده شوید و با چند کلیک ساده، از هتل های موجود با ریز جزئیات مطلع و بهترین گزینه را برای اقامت خود انتخاب کنید.

جاهای دیدنی چالوس

آبشارهای دیدنی چالوس و رامسر

آبشار هریجان، سقوط آزاد قطره های آب

تا به حال قطره های آبی که با خوشحالی از ارتفاع 9 متری به سوی زمین سرازیر می شوند را دیده اید؟ شنیدنش هم هیجان انگیز است چه برسد به تماشای سقوط آزاد قطره های ریز و درشت آب از این ارتفاع. آبشار هریجان یکی مرتفع ترین آبشار های رشته کوه البرز است به خاطر قرار گرفتن در روستایی هریجان به این نام مشهور شده است. برای رسیدن به این آبشار زیبا و رویایی در مسیر جاده چالوس به محض آن که چشم تان به تابلو روستای هریجان افتاد راهتان را به سمت این روستا کج کنید تا در غرب روستا، عظمت بی انتهایی را در فضایی مرتفع و کوهستانی باشکوه از نزدیک ببینید.

فقط به خاطر داشته باشید که این بخش از جاهای دیدنی چالوس و رامسر چون جزو آبشار های فصلی است در ماه های گرم سال کم آب و گاهاً بی آب اس بنابراین سعی کنید در فصل بهار مسافر تورهای ایرانگردی احمدزاده شوید تا نبض زندگی قطرات آب برای رسیدن به دره ای سرسبز را از نزدیک لمس کنید.

جاهای دیدنی چالوس

آبشار آکاپل، آبشاری از دل کوهستان

قرار است یکی از جاهای دیدنی چالوس و رامسر که در میان جنگلی کوهستانی و سرسبز سردچال پنهان شده است را به شما معرفی کنیم.

سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده از شما دعوت می کند تا در سفر به چالوس و هنگام بازدید از بهترین مناطق گردشگری ایران آبشار آکاپل را در لیست برنامه هایتان قرار دهید. از آنجا که این آبشار با  ییلاقات کلاردشت و دریاچه ولشت و جنگل های انبوه و سرسبز محصور شده است یکی از پدیده های پرطرفدار و منحصر به فرد چالوس به شمار می رود. کلبه های جنگلی زیبا و اقامتگاه های بومگردی در اطراف  آبشار آکاپل آن را یکی از خاص ترین مناطق برای تفریح و گردش تبدیل کرده است. برای رسیدن به این آبشار باید خودتان را برای پیاده روی و صخره نوردی آماده کنید، شاید حدود نیم ساعت کوهنوردی شما را به آبشار زیبای آکاپل برساند.

جاهای دیدنی چالوس

آبشار سواسره، مرتفع ترین آبشار

در این بخش از جاهای دیدنی چالوس و رامسر آبشاری که از ارتفاع 100 متری سرازیر شده، چنان شما را به وجد می­آورد که طبیعت زیبا و چشم انداز کوهستانی اطراف آبشار را شاید اصلاً نبینید. از آنجا که حاثه خبر نمی­کند قبل از بازدید از این آبشار رویایی در کوهستان زیبای چالوس از بیمه مسافرتی و خدماتش که سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده به تفصیل به آن پرداخته مطلع شوید و برای خرید در سایت اقدام نمایید.

جاهای دیدنی چالوس

پارک های جنگلی چالوس و رامسر

بعد از ظهری دل انگیز در پارک جنگلی چالوس

در 7 کیلومتری جاده چالوس به تهران، می توانید به پارک جنگلی چالوس سری بزنید و بعد از ظهری دل انگیز را زیر سایه درختان سر به فلک کشیده پارک سپری کنید. می­توانید در آلاچیق های کنار رودخانه که از وسط جنگل می گذرد اتراق کنید یا در کلبه و کومه های هایی که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده اوقاتی خوش داشته باشید. تا می­توانید از صدای شر شر آب رودخانه در این بخش از جنگل های مازندران لذت ببرید، چون این طبیعت فوق العاده و بی­نظیر را در کمتر جایی می­توانید پیدا کنید.

جاهای دیدنی چالوس

درختان 700 ساله در پارک جنگلی نمک آبرود

یکی از بزرگ ترین پارک های ایران با 200 هکتار مساحت که از دیدنی های چالوس و رامسر نیز به شمار می رود، پارک جنگلی نمک آبرود است. در این پارک جنگلی انواع و اقسام تفریحات برای همه سنین فراهم است. علاوه بر اکو سیستم پارک که درختانی با قدمت 700 ساله دارد، تله کابین آن نیز نمایی پانورماتیک از همه زیبایی های شمال از کوه و دشت و دریا گرفته تا جنگل و دشت را از یک قاب تصویر و زیر پایتان به نمایش می گذارد.

جاهای دیدنی چالوس

دریاچه های آب شیرین چالوس

دریاچه سد دریوک، زیستگاه پرندگان بومی و وحشی

در دامنه کوه دال کمر و روبروی دره ولی آباد هزار چم، دریاچه ای با وسعت یک هکتار واقع شده که از جاهای دیدنی چالوس و رامسر به شمار می رود. این دریاچه یکی از زیستگاه ها و میزبانان فصلی پرندگان بومی و وحشی، چون مرغابی و غاز است. این دریاچه یکی از دریاچه های آب شیرین چالوس است که عمق 5 متری دارد. برای همین اطراف آن پرندگان بومی و وحشی زیادی را می­بینید. در ماه های سرد سال مرغابی­ها و غاز ها بیشتر مهمان این دریاچه می­شوند.

جاهای دیدنی چالوس

دریاچه حصار چال، عکس یادگاری از دوران چهارم زمین شناسی

اگر اهل کوهنوردی هستید، یکی از دیدنی های چالوس و رامسر که برای رسیدن به آن باید زحمت زیادی بکشید، دریاچه حصارچال است. این دریاچه در میان ارتفاعات بکر کلاردشت واقع شده و آب سرد آن هرگز برای شنا مناسب نیست. ولی عکس های یادگاری زیبایی که در این منطقه می گیرید، گواهی بر ساعت ها تلاش برای رسیدن به یکی از پدیده های دوران چهارم زمین شناسی است. پیشنهاد می کنیم برای تماشای این بخش از دیدنی های چالوس، قبل از هر چیزی با اخذ بیمه مسافرتی از سایت احمدزاده، خیالتان را از بابت حوادث غیر مترقبه و هزینه های جانبی اش راحت کنید.

جاهای دیدنی چالوس

دریاچه ولشت، فرو رفته در دره ای عمیق

دریاچه ولشت به خاطر قرار گرفتن در اقلیمی کوهستانی در تخت سلیمان، از نظرها پنهان مانده، این مکان مخفی، مورد علاقه کسانی است که به کوهنوردی و پیاده روی علاقه مند هستند. برای دیدن این دریاچه زیبا با عمق 20 متری، باید خودتان را به دره­ای عمیق در جنوب غرب چالوس و کلاردشت برسانید. با دیدن دریاچه آب شیرین ولشت با وسعت 15 هکتار در طبیعت بکر و دست نخورده کوهستان، شما نیز با ما هم عقیده می­شوید که همراهی با تورهای داخلی احمدزاده برای دیدن دریاچه ولشت، ارزش این کوهنوردی را دارد.

جاهای دیدنی چالوس

مرداب های دیدنی چالوس تا رامسر

گل های نیلوفرمرداب کندوچال

مرداب کندوچال با مساحتی بالغ بر یک هکتار، میزبانی کسانی است که این بخش از جاهای دیدنی چالوس و رامسر را برای تفریح انتخاب کرده اند. این مرداب در ارتفاع 700 متری از سطح دریا قرار گرفته و آب شیرین آن از چشمه های اطراف تامین می شود. پرندگانی که میهمان این مرداب می شوند در میان نی های و درختان انبوه جنگل فین، مشکلی برای تامین آذوقه و ساخت آشیانه ندارند. زیباترین بخش این مرداب نیلوفرهای صورتی رنگی است که آرامشی غریب را مهمان دل و جانتان می کند. به یاد داشته باشید حتی تابستان ها هم هوای این مرداب سرد است و بهتر است در تمام فصل های سال، تجهیزات کافی و لباس گرم به همراه داشته باشید.

جاهای دیدنی چالوس

مرداب صورتی رنگ هسل

مرداب هسل که از دیدنی های چالوس و رامسر در منطقه ای جنگلی است نزدیکی روستای طلاجو قرار گرفته است. این مرداب در گذشته آب کم تری داشته ولی در حال حاضر عمق آب آن به 15 متر می رسد. خوب است بدانید که هسل به معنای آب راکد است و به خاطر ساکن بودن آب، سطح این مرداب را جلبک های سبز رنگی پوشانده است که در فصل پاییز رنگ شان عوض می­شود. اشتباه نکیند قرار نیست مردابی زرد رنگ یا نارنجی در فصل پاییز ببینید، بهتر است شال و کلاه کنید و 10 کیلومتر به سمت جنوب چالوس رانندگی کنید، یا خودتان را به 15 کیلومتری شمال غرب مرزن اباد برسانید. تا از نزدیک نبینید، باورتان نمی­شود که این تالاب صورتی، همان تالابی است که در تابستان به لطف جلبک ها سبز بود و حالا به خاطر تغییر رنگ آنها، یکپارچه صورتی شده است.

جاهای دیدنی چالوس

کاخ های دیدنی چالوس و رامسر

کاخ اجابت، بستانی سبز و خرم

چون این کاخ در روستایی به نام اجابت در 50 کیلومتری چالوس واقع شده به کاخ اجابت معروف شده است. ساختمان با شکوه کاخ اجابت مربوط به دوران پهلوی است که تزئینات، گچبری ها و لوسترهای گران بهایی در آن به کار رفته است. درختان انبوه و سر سبز نراد که چون نگینی این کاخ را در برگرفته اند حیاط آن را به باغ و بستانی سرسبز تبدیل کرده است.

جاهای دیدنی چالوس

معماری اروپایی کاخ چایخوران

چایخوران کاخی وسیع با مساحت 4 هزار متر در دو طبقه است که از سال 1298 تا کنون در یکی از مرتفع ترین نقاط شهر چالوس راست قامت و استوار ایستاده است. این کاخ که مربوط به دوران پهلوی است که با نمای سفید رنگش از تمام نقاط شهر دیده می­شود.

این کاخ در که در جنوب شهر چالوس قرار گرفته است، بر خلاف سایر کاخ های دوران پهلوی زرق و برق زیادی ندارد و خیلی ساده و بی پیرایه است. معماری کاخ چایخوران الهام گرفته از معماری اروپایی است که برای استراحت موقت و کوتاه مدت رضا شاه ساخته شده. همان طور که از نام این کاخ پیدا است رضا شاه پهلوی از این کاخ در حد نوشیدن چای استفاده می کرده. اگر به این کاخ سر زدید در کنار ستون های بالکن عکس های یادگاری زیادی بگیرید، چون شکاری است برای عکس های حرفه ای و هنری.

جاهای دیدنی چالوس

جنگل های دیدنی چالوس و رامسر

جوی های روان در جنگل زوات

جنگل زوات در غرب چالوس یکی از جاهای دیدنی چالوس و رامسر به شمار می رود که از اتوبان جدید چالوس به تهران راه دارد. این پارک مجموعه کاملی از جنگل و کوه و دشت و دره و رودخانه است.

اگر در فصل بهار که باران بیشتری می بارد، مهمان این جنگل شوید جوی های کوچکی می بینید که از هر طرف جنگل به سوی برکه ای در اعماق جنگل روان هستند. این برکه آیینه تمام نمایی از زیبایی­های جنگل زوات است که ترکیبی از سبزی جنگل و آبی آب برکه را مقابل چشمانتان به تصویر می کشد.

به توصیه سایت یرانگردی و جهانگردی احمدزاده، پیاده روی در این جنگل را از دست ندهید، چرا که قدم زدن در میان درختان انبوه با شنیدن نغمه های پرندگان جنگلی و جنگل، صدای کوبیدن دارکوب ها به تنه درختان، نوازش نسیم سبزه زار، چنان حالتان را جا می آورد که تا مدت ها قبراق و سرحال می­مانید. اگر دلتان خواست می توانید لذت ماهیگیری را هم در این پارک تجربه کنید.

جاهای دیدنی چالوس

منطقه شکار ممنوع سیاه بیشه، پیچیده در مه غلیظ

شاید این سوال برای شما هم مطرح باشید که چرا نام این منطقه سیاه بیشه است؟ طبق تحقیقات سایت ایرانگردی و جهانگردی احمدزاده چون بیشتر ایام سال مه غلیظ و سیاه رنگی این منطقه را در بر می­گیرد به سیاه بیشه معروف شده است. وسعت 9000 هکتاری این منطقه برای شکارچیان بسیار وسوسه کننده است اما محیط بانان هوشیارتر از شکارچیان، مراقب طبیعت و گونه های نادر گیاهی و حیوانی هستند.

جاهای دیدنی چالوس

غاری دیدنی در چالوس و رامسر

رسیدن به مراد دل در غار یخ مراد

اگر شما هم به افسانه ها معتقد هستید، می توانید با قدم گذاشتن به غار یخ مراد، مخصوصاً در فروردین که قندیل های یخی حسابی برایتان دلبری می­کنند، تکه ای از این قندیل ها را نوش جان کنید و مطمئن باشید که تا سال آینده حتماً به مراد دلتان می­رسید. این باور قدیمی در میان مردم محلی رواج دارد که خوردن قندیل ها شما را به آرزویتان می رساند.

دلیل اصلی نامگذاری این غار به یخ مراد، رسیدن به مراد دل بازدید کنندگان است. این تالار یخی که از ناشناخته ترین مناطق ایران است در شهرستان کرج و 4 کیلومتری گچسر واقع شده. دهانه این غار پر پیچ و خم 3 متر پهنا دارد که در ارتفاعات بلند کوه های منطقه به ارتفاع 8 متر واقع شده. سه تالار بزرگ با سه یخچال زیر زمینی و هفت حلقه چاه به عمق 30 متر از جذابیت های این غار است.

جاهای دیدنی چالوس

ایرانگردی متفاوت با تورهای داخلی احمدزاده

فرقی ندارد برای دیدن طبیعت سر سبز شمال بار سفر را بسته اید یا برای تماشای آب های نیلگون خلیج فارس! تورهای داخلی سایت ایرانگردی جهانگردی احمدزاده برای سفر به تمام نقاط ایران آماده ارائه خدمات به شماست. پکیج مناسبی از خدمات مقرون به صرفه نظیر خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و رزرو هتل را می توانید با رزرو تورهای احمدزاده دریافت کنید.

آژانس احمدزاده یکی از معتبرترین سایت های خدمات مسافربری است که با اخذ نماد اعتماد الکترونیک، درگاهی امن برای خرید اینترنتی بلیط هواپیما، بلیط قطار، رزرو هتل های داخلی و خارجی است. همچنین سال ها فعالیت صادقانه آژانس احمدزاده در زمینه‌ی ایرانگردی و جهانگردی، ما را بر آن داشت تا با گسترش خدمات برای مسافرت های خارجی، امکان گرفتن وقت سفارت و ارائه‌ی خدمات اخذ ویزای شینگن را در سایت و بصورت اینترنتی مهیا کنیم.

 فقط کافی است با چند کلیک وارد سایت گردشگری احمدزاده شوید تا به تمامی خدمات آنلاین سایت احمدزاده، دسترسی داشته باشید.

5/5 - (4 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا