جاذبه های گردشگریجهانگردیراهنمای سفرمجله گردشگریمقاصد گردشگری

جاهای دیدنی باکو

کم نیستند جاهای دیدنی باکو آذربایجان که باعث شگفتی گردشگران می­شوند، اما آنچه بیشتر از همه توریست ها را متحیر می­کند، بافت قدیمی و سنتی باکو در کنار ساختمان­های مجلل، آسمان خراش های مدرن و خیابان های سنگ فرش شده در این شهر است. دیدن تمام جاذبه های تاریخی و طبیعی باکو نیاز به زمانی طولانی دارد اما با یک برنامه ریزی دقیق می توان از کمترین زمان ممکن برای تماشای حداکثر جاذبه های باکو بهره برد. ما اینجاییم تا با معرفی معروف ترین جاهای دیدنی باکو، شما را در راستای سفر بهینه به این مقصد دیدنی یاری کنیم.

 

جاهای دیدنی باکو آذربایجان

قلعه دختر، دارایی قدیمی باکو آذربایجان

هنگام بازدید از قلعه دختر که نمادی از تاریخ و قدمت شهر باکو و سومین دارایی مهم این سرزمین است، با افسانه های زیادی روبرو خواهید شد. طبق یکی از مشهورترین افسانه ها، این کاخ متعلق به دختری بوده که بر خلاف میل و به اصرار پدر، مجبور به ازدواج با شخصی شده که دوستش نداشته است. پدردختر برای دلجویی از او، این کاخ را پیشکش می­کند، اما دختر خودش را از بالای برج 29 متری به پایین پرت می­کند. مردم باکو معتقدند که در این قلعه شیطان جایی ندارد و هرگز اجازه ورود به این قلعه را نداشته است.

باستان شناسان پیشینهاین قلعه دختررا به قرن چهارم میلادی نسبت می­دهند. قدمت این قلعه چیزی نزدیک به هزار سال است. این قلعه سنگی که در میان مردم باکو به قیز قالاسی معروف است، زمانی آتشکده زرتشتیان بوده. برای بازید از موزه ای که داخل ساختمان این قلعه است باید از پله های مارپیچ بالا بروید که بسیار هیجان انگیز است.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی ترابزون ترکیه

نوشته های مشابه

جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

خیابان های پر پیچ و خم ایچی شهر

یکی از مکان های دیدنی باکو که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است، شهر قدیمی یا همان ایچی شهر است که به ارگ باکو نیز شهرت دارد. خیابان پر پیچ و خم بافت قدیمی در کنار ساختمان های مدرن این شهر،جذابیت ویژه ای به این بخش از جاهای دیدنی باکو داده است. از جاذبه های این شهر باستانی که، زمانی پایتخت قرون وسطی شیروان شاه بوده، می­توان به برج خیمه، بافنده های فرش سنتی، کافه و رستوران های شهر اشاره کرد.

تماشای بالکن های چوبی خانه ها که بر روی پیاده روها سایه انداخته و صرف غذایی محلی در رستوران های ایچی شهر، شبی خاطره انگیز را برایتان رقم خواهد زد.

حتما بخوانید: اخذ ویزای آذربایجان

جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

برج خیمه، برجی اسرار آمیز

یکی از جاذبه هایی که در ایچی شهر طرفداران زیادی دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، برج خیمه است. این برج اسرار آمیز هزار سال قبل به عنوان معبد زورواسترین بوده که سال های بعد تبدیل به برج دیده بانی شده است. توصیه آژانس احمدزاده مشهد به مسافران تور گرجستان در بازدید از مکان های دیدنی باکو رفتن به برج خیمه و تماشای آن از نزدیک است.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی ارمنستان

برج خیمه - جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی ترکیه

جاذبه های باکو

خیابان شهدا، یادگار روز تلخ

خیابان شهدا یکی از مکان دیدنی باکو که یادآور حوادث تلخی است و ریشه در رویدادی تاریخی دارد. سنگ قبرهایی که در این خیابان می­بینید به یاد قتل عام تظاهر کنندگان آذری ساخته شده است. ژانویه سیاه، روز تلخی در تاریخ آذرباییجان است. در این روز خونین، ارتش شوروی تظاهرکنندگان آذری را به تیر بست و شمار زیادی از آنها را به خاک و خون کشید. این خیابان بخشی از تاریخ این کشور را به تصویر می­کشد.

جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

کاخ خوشبختی، پیشکش مردی ثروتمند

داستان این کاخ بسیار جالب و شنیدنی است. مرتضی مختاروف یکی از ثروتمندان آذرباییجانی این کاخ را در سال 1910 میلادی برای همسر دومش ساخت. ماجرا از آنجا آغاز شد که همسر دوم مرتضی مختاروف پس از سفر به پاریس و دیدن کاخ های آنجا از همسرش درخواست کرد کاخی شبیه کاخ های پاریس برایش بسازد، چون تصور می­کرد، ساکنان این کاخ­ها آدم های خوشبختی هستند.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی بدروم ترکیه

مختاروف این کاخ زیبا را ساخت تا در روز ولنتاین به همسرش پیشکش کند. و با ایجاد حس خوشبختی در این کاخ او را سورپرایز کند. ناگفته نماند این ثروتمند آذرباییجانی تا سال 1920 همراه با همسرش در این کاخ مجلل زندگی و خوشبختی را لمس کرد. دلیل نام­گذاری این کاخ که از جاهای دیدنی باکو است به کاخ خوشبختی یا کاخ ثبت ازدواج، همین پیشینه عاشقانه است. با ورود به داخل کاخ، شاید بتوانید حس خوشبختی که همسر مختاروف از آن دم می زد را احساس کنید.

کاخ خوشبختی - جاذبه های دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

جاذبه های طبیعی باکو

یانار داغ، کوهی شعله ور

تماشای کوه همیشه سوزان که نه تنها در تمام ساعات شبانه روز، بلکه در تمام فصل های سال در حال سوختن است مایه شگفتی کسانی خواهد شد که این مکان دیدنی باکو را برای تماشا انتخاب کرده اند. به توصیه سایت گردشگری احمدزاده بازدید از کوه سوزان را هرگز از دست ندهید شاید این شانس دیگر در زندگی تان تکرار نشود که کوهی ده متری از آتش سوزان را ببینی که حتی در روزهای برفی و بارانی هم خاموش نمی­شود. شاید باور نکنید ولی این کوه سوزان از سال 1950 تا به امروز در حال سوختن است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی دبی

گفته می شود دلیل شعله های دائمی آتش، به خاطر وجودلایه هایی از گاز طبیعی در دل یانار داغ این کوه سوزان است.

جاذبه های دیدنی باکو

قبوستان، شگفتانه­ ای طبیعت

حتی اگر باستان شناس هم نباشید از دیدن سنگ نگاره هایی دوران پیش ار تاریخ، قطعاً حیرت زده خواهید شد. قبوستان منطقه ای باستانی و قدیمی با شگفتی های فراوان است. اگر کفش مناسب پیاده روی دارید با ما همراه شوید تا شما را از مسیرهای سنگلاخ عبور دهیم تا به یکی از شگفتی های دیگر طبیعت برسیم. در این بخش از جاهای دیدنی باکو با آتش فشانی روبرو خواهید شد که به جای گدازه های آتش و دود، گل و لای از آن فوران می­کند. تماشای قل قل و حباب زدن گل و خاک قدرت خالق طبیعت را بیشتر از همیشه به رخ تان خواهد کشید. می­توانید در طول مسیر از مسجد بی بی هیبت هم دیدن کنید.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی گرجستان

قبوستان - جاذبه های دیدنی باکو - آژانس احمدزاده

جاذبه های معماری در باکو

برج های شعله، آسمان خراش هایی نورانی

یکی از جاهای دیدنی باکو، سه آسمان خراش غول آسا شبیه شعله های آتش استکه از همه جای شهر دیده می­شود. این سه برج نورانی با ارتفاع 190 متر در تمام شب می­درخشند. نورپردازیزیبای این برج با رنگ های زرد، آبی، قرمز و سبز به رنگ پرچم اذرباییجان است. طراحی این ساختمان­ها طوری است که بعد از غروب آفتاب سه شعله عظیم فروزان را در آسمان شهر می­بینید. قدم زدن در شهر باکو و تماشای این شعله های نورانی برای توریست های جذابیت زیادی دارد. اگر خواستید به این شعله ها نزدیک شوید، در جریان باشید که بهترین رستوران های شهر باکو هم در اطراف این برج قرار دارند که شما را به صرف یک وعده غذای بی­نظیر ترغیب می­کنند.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی ارمنستان

 برج های شعله - جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

بزرگ ترین فرش دنیا در مسجد حیدر باکو

دیدن مسجدی با مساحت 12 هزار متر مربع که گنجایش 14 هزار نفر را دارد هر گردشگری را به وجد می آورد. در این مسجد که یکی از جاهای دینی باکو است از دیدن بزرگ ترین فرش ماشینی دنیا در ابعادی وسیع شگفت زده خواهید شد. این مسجد بزرگ و باشکوه در سال 1893 ساخته شد و سال 2014 توسط حیدر علی اف و همسرش افتتاح شد.این مسجد برای شیعیان و سنی­ها جایگاه ویژه ای دارد.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی های آنتالیا

جاذبه های دیدنی باکو

برج تلویزیونی باکو، چشم انداز نورانی شهر

برج تلویزیون باکو،برجی شبیه برج میلاد تهران است که با ارتفاع 310 متر و در سال 1996 ساخته شد. یکی از پرطرفدارترین بخش های این برج، رستوران گردان طبقه شصتم است. خودتان را به ضیافتی با شکوه در آسمان شهر باکو دعوت کنید و با صرف یک وعده غذا در آسمان این شهر،چشم انداز نورپردازی های زیبای شهر باکو را از فراز آسمان ببینید و لذت ببرید.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی های تایلند

جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

تفریحات شهر باکو

چشم باکو، گردشی کوتاه مدت در آسمان

سوار شدن بر چرخ فلکی با ارتفاع 60 متر که در پارک ملی باکو و دریا کنار واقع شده، یکی از جاذبه های باکو است که به هیچ قیمتی نباید از دست داد. چشم انداز شهر باکو از این ارتفاع به همراه نوازش نسیم ملایم دریا، خاطره ای از روح زندگی در شهر باکو را تا همیشه در ذهن تان ماندگار خواهد کرد.

ظرفیت هر کابین چرخ فلک هشت نفر است و هر دور کامل، نیم ساعت طول می کشد تا با فراغ خاطر گردشی کوتاه مدت را در فراز آسمان باکو آغاز کنید. کسانی که به لندن سفر کرده اند با دیدن چشم باکو یاد چرخ و فلک بسیار بزرگ لندن که از قضا نام آن هم  چشم لندن است، خواهند افتاد.

حتما بخوانید: دیدنی های آنکارا

چشم باکو - آژانس احمدزاده مشهد

کانال آبی ونیز کوچک، تجربه قایق سواری در شهر

باور کردنش کمی مشکل است قایق سواری در قلب شهر باکو، درست شبیه شهر ونیز در ایتالیا. درست است که باکو مانند ونیز، شهر روی آب نیست ولی فرصتی برای علاقه مندان به این شهر اروپایی فراهم شده است که تفریحی شبیه قایق سواری ونیز را تجربه کنند.

در بلوار باکو که از بلوارهای اصلی شهر است، کانالی آبی به نام کانال ونیز وجود دارد. این کانال که به طول 10 هزار متر مربع است تجربه گردشی مفرح با قایق های چهار نفره، را برای توریست های علاقه مند به این مکان دیدنی باکو فراهم کرده است.

حتما بخوانید: دیدنی های ازمیر

جاذبه های دیدنی باکو

فیلارمونیا آذربایجان

یکی از تجربه های بی نظیر باکو شرکت در کنسرت های موسیقی است که در سالن  فیلارمونیک برگزار می شود.دیدن این ساختمان صد ساله که خودش به تنهایی یکی از مکان های دیدنی باکو به شمار می­رود، به اندازه کافی جذاب است چه رسد به شرکت درکنسرت هایش. اگر درباره پیشینه این مکان دیدنی می­خواهید بدانید باید خدمت تان عارض شویم که در سال 1910 نخبگان باکو تصمیم به ایحاد ساختمانی برای برگزاری کنسرت ها گرفتند.

گابریل میکلیف معمار این ساختمان زیبا با الهام از معماری رنسانس، نمای بیرونی این ساختمان را به خوبی آراسته و نمای داخلی سالن هم به سبک معماری آلمانی رایج در آن زمان است. صدای موسیقی همیشگی که در این پارک شنیده می­شود برای همه جذاب و خاطره انگیز است. اما خیلی ها برای شرکت در کنسرت های زنده به فیلارمونیا دعوت می­شوند. آب نماهای زیبا در کنار گذرگاه طاق دار و کنسرت های باشکوه، فضایی دلچسب برای گذران بعد از ظهری دل انگیز در این پارک رویایی فراهم کرده است.

حتما بخوانید: پاموکاله کجاست؟ بهشت سفید ترکیه

فیلارمونیا آذربایجان - جاهای دیدنی باکو

موزه های دیدنی باکو

موزه ادبیات نظامی گنجوی، آثار خطی شاعر بلند آوازه ایرانی

ساختمان این موزه با وسعت 2500 متری یکی از جاهای دینی باکو به شمار می­آیدطوری که تماشا و رصد کردن آن به اندازه کافی جذابیت دارد چه برسد به دیدن آثار خطی کمیاب از شاعران بلند آوازه ای چون نظامی گنجوی.دیدن نسخه خطی اسکندرنامه نظامی گنجوی که متعلق به سال 1413 میلادی است عاشقان شعر و ادبیات را به وجد می آورد.

حتما بخوانید: شهرهای توریستی ارمنستان

موزه ادبیات نظامی گنجوی - جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

اولین موزه کتاب های مینیاتوری دنیا

برای تماشای این مکان دیدنی باکو نیاز به پرداخت هزینه ورودی ندارید. موزه کتاب های مینیاتوری متعلق به شخصی به نام  ظریفه سلاهوا است که در سال 2002 شروع به کار کرد. این شخص کتاب هایی با مقیاس دو میلیمتر را از 64 کشور جهان در این مکان جمع آوری کرده است. این موزه اولین موزه مینیاتوری دنیا است که سه کتاب آن با ابعاد دو در دو میلیمتر در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

حتما بخوانید: بهترین سوغات گرجستان چیه؟

جاهای دیدنی باکو

موزه فرش آذرباییجان

به دلیل نزدیکی مسافت و قرابت فرهنگی میان ایران و آذرباییجان، شباهت­های زیادی میان مردماین دو کشور وجود دارد، شاید هم دلیل این شباهت­ها را بتوان به زمانی که آذرباییجان جزو خاک ایران بوده، نسبت داد. به هر دلیل، هنر قالی بافی میان مردم این دیار نیزمانند ایرانیان رایج است. موزه فرش باکو با 50 سال قدمت، فرش های زیبایی از هنر دست مردم آذرباییجان را به رخ بازدید کنندگان می­کشد.

نمای بیرونی این موزه که از منحصر به فرد ترین مکان دیدنی باکو به حساب می­آید به شکل یک فرش لوله شده است. راهنمایان موزه به خوبی شما را با تاریخچه، نقوش و سمبل های بافته شده در فرش ها آشنا خواهند کرد.

حتما بخوانید: جاهای دیدنی تفلیس در شب

موزه فرش آذرباییجان - جاهای دیدنی باکو - آژانس احمدزاده مشهد

دریافت ویزا برای سفر به گرجستان

از آن جایی که روابط فرهنگی و سیاسی خوبی میان ایران و آذرباییجان برقرار است، دریافت ویزا برای سفر به گرجستان کار دشواری نیست. با ورود به سایت گردشگری احمدزاده این کار آسان تر هم خواهد شد. گرفتن وقت از سفارت برای دریافت ویزا از خدمات سایت جهانگردی احمدزاده است که می توانید روی آن حساب کنید.

سایت هواپیمایی جهانگردی احمدزاده، از معتبرترین اژانس های موجود می باشد که بصورت آنلاین کلیه ی خدمات مسافرتی اعم از خرید بلیط هواپیما خارجی، رزرو هتل خارجی و اخذ ویزا را در یک چشم به هم زدن ارائه می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

رجبیان

افسانه شاهین فر کارشناش تولید محتوا - متخصص در زمینه ی تولید محتوای گردشگری موضوعات و مقالات مرتبط با موضوع سفر را برای شما به اشتراک میزارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا