ویزای کشورها

اخذ ویزای آمریکا

در این مطلب درباره ویزای آمریکا صحبت کرده ایم، با خواندن این مطلب به راحتی ویزا آمریکا را بگیرید

انواع ویزای آمریکا

نزدیک به ۱۸۵ نوع ویزا برای ورود به کشور ایالات متحده آمریکا وجود دارد که تمامی آنها ذیل دو شاخه اصلی ویزای مهاجرتی و ویزای غیر مهاجرتی تقسیم‌بندی می‌شوند. ویزای مهاجرتی آمریکا همانگونه که از نامش پیداست با هدف مهاجرت و اقامت دائم این کشور صادر می‌شود و ویزای غیرمهاجرتی انواع ویزاهای توریستی، تحصیلی، کاری و … آمریکا را در بر می‌گیرد. از آنجایی که هدف از این نوشتار، آشنایی شما عزیزان با نحوه تعیین وقت سفارت آمریکا است، از تشریح ویزای مهاجرتی این کشور صرف نظر کرده و انواع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا را به اختصار معرفی می‌کنیم.

ویزای توریستی آمریکا

بر اساس آخرین آپدیت وب سایت رسمی سفارت ایالات متحده، ویزای توریستی آمریکا (Visitor Visa) موسوم به ویزای تایپ B، نوعی از ویزای غیرمهاجرتی و موقت آمریکا است که خود به سه دسته تقسیم بندی می‌شود:

ویزای B1 آمریکا
ویزای B2 آمریکا
ویزای B1/B2 آمریکا
ویزای B1 آمریکا

عموما برای قرادادهای تجاری و شرکت در کنفرانس‌ها صادر می‌شود حال آنکه ویزای B2 برای گردش، دیدار اقوام و آشنایان و یا انجام معاینات پزشکی و اقدامات درمان در آمریکا صادر خواهد شد. ویزای B1/B2 نیز نوعی ویزای توریستی-تجاری است و در واقع تلفیقی از ویزای B1 و B2 خواهد بود.

ویزای تحصیلی آمریکا

تحصیل در آمریکا و یا تکمیل تحصیلات آکادمیک در این کشور، رویای بسیاری از علاقمندان علم و دانش است. از این رو می‌توان برای ادامه تحصیل در ایالات متحده از ۳ طریق اقدام کرد:

ویزای نوع F
ویزای نوع J
ویزای نوع M
ویزای نوع F مخصوص متقاضیان ادامه تحصیل در آمریکا در مقاطع دانشگاهی (فوق دیپلم تا دکترا) و دوره‌های آمورش زبان انگلیسی صادر می‌شود. ویزای نوع J که به ویزای مبادلۀ بازدید کنندگان نیز مشهور است، برای تحقیق، آموزش و یا تدریس در آمریکا صادر می‌شود. این دوره از طرف کارفرما به متقاضی پیشنهاد شده و کارفرما می‌تواند شرکت و یا دانشگاه باشد. ویزای نوع M اما ویژه افرادی صادر می‌شود که قصد تحصیل در دوره‌های غیر اکادمیک کاربردی و کوتاه مدت همچون هنرستان‌ها یا مؤسسات غیر علمی در زمینه هایی مانند: طراحی لباس، عکاسی، مدلینگ و … را دارند.

ویزای کار آمریکا

ویزای H1 یا ویزای کار آمریکا مخصوص متقاضیانی صادر می‌شود که ضمن دارا بودن یک تخصص حرفه‌ای خاص، از طرف یک کارفرمای آمریکایی دعوت به کار شوند. از شرایط اصلی اخذ این نوع از ویزای کار آمریکا داشتن حداقل مدرک لیسانس از سوی متقاضی و همچنین کارفرمای واجد شرایط اداره مهاجرت آمریکا است.

انواع دیگری از ویزای موقت آمریکا (O,K,R,E) وجود دارند که در فرصتی دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

مراحل تعیین وقت سفارت آمریکا

مراحل تعیین وقت سفارت آمریکا پس از ثبت نام آنلاین در وب سایت کنسولگری مجازی آمریکا آغاز و در نهایت با حضور در سفارت آمریکا در کشور مدنظر و مصاحبه حضوری پایان خواهد یافت. به طور کلی مراحل را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

ثبت نام آنلاین در وب سایت کنسولگری مجازی آمریکا
پر کردن فرم درخواست صدور ویزای غیرمهاجرتی بصورت آنلاین
پرداخت آنلاین هزینه وقت سفارت و انگشت نگاری
تعیین وقت سفارت مناسب
یکی از اصلی ترین نکات موثر در برنامه‌ریزی برای سفر به ایالات متحده امریکا آگاهی از اولین فرصت موجود برای کنسولگری مورد نظر است. فاصله زمانی تا اولین وقت موجود، با توجه به تعداد متقاضیان دریافت ویزا و محدودیت پذیرش کنسولگری موردنظر متغیر است. گاهی می‌توان برای روز بعد وقت مصاحبه دریافت کرد و گاهی وقت های سفارت آمریکا تا چندین ماه پر شده است.

مدارک لازم برای سفارت آمریکا

مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا
مدارک لازم برای تعیین وقت سفارت آمریکا در واقع مدارکی است که متقاضی پس از ثبت نام آنلاین، می‌بایست در روز مقرر به همراه خود به کنسولگری ببرد. این مدارک عبارتند از:

کپی صفحه ی اول پاسپورت (با حداقل ۶ ماه اعتبار)
اسکن عکس تمام رخ ۵*۵ رنگی با بک گراند سفید
فرم پر شده DS-160 به زبان فارسی یا صفحه تاییده تکمیل فرم DS-160 به زبان انگلیسی
آدرس ایمیل معتبر و شماره تلفن مسافر
درخواست بر روی سربرگ(برای همکاران آژانسی)
اسکن از صفحه ویزا در صورت داشتن ویزای ایالات متحده در گذشته
مدارک لازم برای روز مصاحبه در سفارت آمریکا
هر متقاضی در روز حضور در سفارت آمریکا جهت انجام مصاحبه حضوری می‌بایست حتما مدارک ذیل را به همراه داشته باشد؛ این مدارک با مدارک تعیین وقت سفارت متفاوت است:

اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار به انضمام پاسپورت های قبلی
دو قطعه عکس تمام رخ ۵*۵ رنگی با بک گراند سفید
ترجمه شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج یا طلاق به همراه اصل مدارک
ترجمه و اصل کارت پایان خدمت یا معافیت
مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، ترجمه روزنامه رسمی، آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، حکم کارگزینی یا بازنشستگی، پروانه مطب یا نظام مهندسی، جواز کسب، پروانه بهره برداری، کارت پرسنلی یا بازرگانی، گواهی شوارای اصناف و …
ترجمه سوابق بیمه
ترجمه سند ملکی به همراه اصل سند، مدارک مرتبط با خرید سهام در بازار بورس، خرید اوراق
مشارکت و هر سرمایه گذاری مالی دیگر
نامه تمکن به انگلیسی Bank Statement
پرینت شش ماهه حساب بانکی لاتین
تاییدیه برگه وقت سفارت
تاییدیه فرم DS160
تاییدیه واریز سفارت
واچر هتل محل اقامت در آمریکا و رزرو بلیط رفت و برگشت
در صورت داشتن دعوتنامه، پر کردن فرم ۱۳۴-I به همراه اصل دعوتنامه
مخصوص متقاضیان F1: فرم I-20، مدارک تحصیلی و SEVIS Fee Payment Confirmation
مخصوص متقاضیان J1: فرم DS-2019، SEVIS Fee Payment Confirmation

 

مدت زمان لازم جهت تعیین وقت سفارت آمریکا

نوع ویزای مورد تقاضا نیز در پروسه دریافت وقت دخیل است، در ادامه ویزاهایی که وقت سفارت یکسان دارند گروه‌بندی شده‌اند:

گروه اول: ویزاهای توریستی، دیدار اقوام، کاری، شرکت در کنگره، درمان پزشکی
گروه دوم: ویزای دانشجویی و فرصت مطالعاتی
گروه سوم: ویزای نامزدی و سرمایه‌گذاری
گروه چهارم: متقاضیان دریافت گرین کارت و سیتیزن‌های امریکا
معمولا اولین وقت موجود برای متقاضین دریافت ویزای گروه دوم و چهارم نزدیک‌تر از سایر گروه‌ها می‌باشد. برخی از کنسولگری‌ها به طور مقطعی تمرکز خود را بر نوع خاصی از ویزا افزایش یا کاهش می‌دهند، حتما پیش از اقدام به برنامه ریزی قطعی برای سفر، از اولین وقت موجود برای نوع ویزای درخواستی و شرایط جاری در کنسولگری مورد نظر اطلاع حاصل نمایید.

 

وقت سفارت آمریکا از ترکیه

آژانس احمدزاده در 2 شهر آنکارا و استانبول آماده ارائه خدمات وقت سفارت آمریکا خواهد بود. خدمات وقت سفارت آمریکا در ترکیه و بویژه آنکارا به شکلی مطلوب‌در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

 

وقت سفارت آمریکا از امارات

شهرهای دبی و ابوظبی دو شهر دیگر منطقه‌ای محسوب می‌شوند که در آنها خدمات وقت سفارت آمریکا ارائه میشود . یکی از مواردی که باید برای تعیین وقت سفارت آمریکا در دبی و یا ابوظبی به آن توجه داشت، نیاز به ویزا برای ورود به امارات است که طبعا هم هزینه مضاعفی در پی خواهد داشت و هم فیکس کردن برنامه کاری برای زمان مدنظر کمی دشوارتر خواهد بود.

 

وقت سفارت آمریکا از ارمنستان

ارمنستان و شهر ایروان یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای وقت سفارت آمریکا است که علاوه بر ویژگی‌های مثبت کنسولگری آمریکا در ایروان و استقبال بسیاری از متقاضیان ایرانی برای تعیین وقت سفارت آمریکا و حتی انگلیس در این شهر، خدمات تور ارمنستان را نیز با هدف رفاه حال مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. رزرو هتل، بلیط رفت و برگشت، لیدر و راهنمای ایرانی همگی از مزایای تور ارمنستان برای وقت سفارت آمریکا و وقت سفارت انگلیس محسوب می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

محمود کرمی پور

محمود کرمی پور هستم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا